​Finowie będą strzelać do „zielonych ludzików”

numer 1776 - 17.07.2017 ▶ ŚwiatFINLANDIA Władze w Helsinkach obawiają się wojny hybrydowej ze strony Rosji. W sobotę w Finlandii weszło w życie nowe prawo, które stanowi odpowiedź na zajęcie w 2014 r. przez wojska podległe Kremlowi ukraińskiego Półwyspu Krymskiego.

Od 15 lipca w Finlandii obowiązuje ustawa, która uznaje za przestępstwo przekroczenie granic tego kraju i przebywanie na jego terytorium przez niezidentyfikowane grupy wojskowych bez określonych dystynkcji. Czyli takie, których przynależności państwowej nie można rozpoznać. Przed trzema laty to właśnie tzw. zielone ludziki, jednostki noszące zielone mundury bez dystynkcji i używające ciężkiego sprzętu wojskowego bez oznaczeń, zajęły należący do Ukrainy Krym. Doprowadziło to do aneksji półwyspu na rzecz Rosji.

W ocenie fińskiego ministerstwa obrony nowe prawo wzmocni ochronę integralności państwa i pozwoli odpowiednim służbom na skuteczniejsze działanie. Dotychczasowe prawo regulowało postawę funkcjonariuszy tylko w razie wtargnięcia na terytorium tego kraju obcych armii, których mundury i uzbrojenie były odpowiednio oznaczone.

Granicząca z Rosją Finlandia stara się utrzymywać poprawne relacje z Moskwą i należy do grona państw neutralnych

Pozostało 51% treści.

Autor: Aleksander Kłos

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A