​Analiza PKO BP: stabilnie i perspektywicznie

numer 1799 - 12.08.2017 ▶ GospodarkaFINANSE Jest stabilnie, a sytuacja w gospodarce dobra. Centrum Analiz Banku PKO BP opublikowało dane za ostatni kwartał i perspektywy ekonomiczne na najbliższe miesiące. 

Sytuacja gospodarcza w Europie jest stabilna. Dobre dane ekonomiczne napływają praktycznie ze wszystkich państw strefy euro, zwłaszcza z Niemiec. Ma to wpływ i na polską gospodarkę, która jest w dobrej kondycji. Ekonomiści PKO Banku Polskiego przewidują, że wzrost procentowy PKB w gospodarce osiągnie w tym roku nawet 3,9 proc., by w 2018 r. osiągnąć wartość 4,1 proc. Związane to jest z ożywieniem inwestycyjnym sektora prywatnego przy stałym wzroście konsumpcji gospodarstw związanym m.in. z programem 500+.

Eksperci PKO BP nie podzielają jednak do końca optymizmu ekonomistów Narodowego Banku Polskiego. Zwracają uwagę na rosnące koszty zatrudnienia – dotyczy to zwłaszcza małych firm – imigracja zarobkowa i wzrost aktywności zawodowej nie wystarczą, by przy obniżeniu wieku emerytalnego i malejącym bezrobociu zapobiec dynamice wzrostu płac. Z kolei wzrost kosztów produkcji, mimo konkurencji na rynku, może się przełożyć na ceny towarów i usług

Pozostało 51% treści.

Autor: Karol Lausz

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A