Izrael wsparł Kurdów

numer 1826 - 14.09.2017 ▶ Świat

Parlament Iraku w głosowaniu sprzeciwił się przeprowadzeniu referendum ws. niepodległości autonomicznego irackiego Kurdystanu, które zostało wyznaczone na 25 września. Wczoraj jednak swoje poparcie dla niepodległego państwa Kurdów jako pierwszy oficjalnie wyraził rząd Izraela.

Przewodniczący jednoizbowej Rady Reprezentantów Iraku Salim al-Dżaburi powiedział, że celem przyjęcia we wtorek uchwały było „utrzymanie jedności terytorialnej i narodu irackiego”. Jak dodał, władze w Bagdadzie skorzystają ze „wszystkich środków” dla zapewnienia jedności Iraku. Dziś na uchwałę odpowiedź mają wystosować władze irackiego Kurdystanu.

Regionalny Rząd Kurdystanu (KRG), działający w okręgu autonomicznym na północy Iraku, w czerwcu br. zapowiedział przeprowadzenie 25 września plebiscytu ws. niepodległości. Ma ono się odbyć także w bogatej w złoża ropy irackiej prowincji Kirkuk, w której Kurdowie nie stanowią większości etnicznej.

Władze w irackim Kurdystanie nie zmieniły zdania w sprawie referendum, nawet mimo apeli m.in. ze strony USA, sojusznika Kurdów. Stany Zjednoczone obawiają się, że decyzja może doprowadzić do wzmocnienia napięć w regionie, a nawet skutkować wybuchem wojny

Pozostało 50% treści.

Autor: Aleksander Kłos

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A