Słabsza końcówka udanego tygodnia

numer 2226 - 12.01.2019 ▶ Gospodarka

GIEŁDA Czwartek pod kreską na Giełdzie Papierów Wartościowych. W piątek nieco lepiej, choć w południe rynek wyraźnie wyhamował. Europa trwała w podobnym trendzie. Na GPW padł rekord sektora paliwowego.

Czwartkowe notowania przyniosły w Warszawie osłabienie. WIG20 zamknął dzień spadkiem o 0,3 proc., choć wyraźnie poprawił notowania w drugiej części sesji. Podobny scenariusz widoczny był na innych europejskich parkietach, jednak tam notowania zakończyły się umocnieniem indeksów. Na GPW drugą udaną sesję miały walory CD Projektu zyskujące ponad 3,6 proc. Słabo zaprezentowały się banki, ponaddwuprocentowe spadki zanotowały Alior i PKO BP. Obroty na rynku wyniosły ponad 900 mln zł, co potwierdza rosnące zainteresowanie parkietem.

W USA notowane są kolejne wzrosty. DJIA pokonał pułap 24 tys. pkt, a wskaźnik Composite jest coraz bliżej 7 tys. pkt. Dla obu parkietów była to piąta z rzędu wzrostowa sesja. Cały czas bardzo dobrze prezentują się walory Boeinga, które w ciągu tygodnia zyskały ponad 13 proc.

Piątkowe notowania na giełdach azjatyckich odznaczały się wyraźną przewagą zielonego koloru. Indeks w Tokio zyskał prawie 1 proc., podobnie chiński wskaźnik China A50. Umocnienie widoczne było także w Seulu i Hongkongu. W stolicy Korei 60 spółek tworzących indeks KOSPI 100 zamknęło dzień na plusie.

Europa przed piątkową sesją nie otrzymała żadnych znaczących danych ekonomicznych. Początek dnia wydawał się optymistyczny, po kilku minutach większość indeksów notowała nieznaczne wzrosty, a wyraźne umocnienie widoczne było na warszawskim parkiecie, WIG20 zyskiwał ponad 0,5 proc. Po trzech kwadransach było jeszcze lepiej, wzrost WIG20 sięgał 0,9 proc. Udany początek dnia miały CD Projekt i PKN Orlen. Płocka spółka drożała o ponad 2 proc., a towarzyszyły temu także znaczące (choć nie tak wysokie) jak dzień wcześniej obroty

Pozostało 50% treści.

Autor: Rafał Grodowski

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A