Coraz wyższe pensje w TVP

Numer 685 - 10.12.2013 ▶ Polska

MEDIA TELEWIZJA PUBLICZNA ZWALNIA PRACOWNIKÓW

W 2011 r. średnia pensja w Telewizji Publicznej wynosiła 6645 zł – tak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, które przedstawia portal Wynagrodzenia.pl. Dodatkowo – jak wykazała NIK – wielu członków zarządu TVP, w okresie zawieszenia w czynnościach, bezprawnie korzystało z samochodów służbowych z kierowcą, co w ciągu dwóch lat kosztowało spółkę prawie 170 tys. zł.
Samuel Pereira
Jak pisaliśmy w „Codziennej”, 550 dziennikarzy, operatorów, dźwiękowców oraz innych pracowników TVP ma być zwolnionych z pracy. Władze telewizji, które chcą, by zostali oni zatrudnieni przez firmę zewnętrzną, nazywają swoje działania „restrukturyzacją”. Uzasadniają to niezbędnymi oszczędnościami, jakie spółka skarbu państwa musi wprowadzić, by nie zbankrutować.
Jak ustaliliśmy, mimo kryzysowej sytuacji w spółce szefostwo telewizji ciągle otrzymuje wysokie wynagrodzenia. W swoim raporcie na temat działalności i decyzji, m.in. kadrowych, podejmowanych w TVP Najwyższa Izba Kontroli ujawnia zarobki pracowników telewizji. Średnia pensja ogółem w całym przedsiębiorstwie wynosiła 6645 zł, przy jednoczesnym wynagrodzeniu dla członków zarządu na poziomie ponad 20 tys. zł, dla ich doradców – prawie 14 tys. zł – oraz dyrektorów i ich zastępców na poziomie blisko 18 tys. zł miesięcznie.
Według informacji „Codziennej”, sytuacja ta nie uległa zmianie w ostatnich latach, mimo pogorszenia kondycji finansowej TVP, i wynagrodzenia dla szefów spółki nie zmalały. – Każda nowa umowa na wyższym stanowisku to faktycznie podwyżka płacy – mówi nam anonimowo jeden z pracowników telewizji.
I tak np. przy utworzeniu Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej, która powstała z połączenia dwóch innych agencji, z dyrektorami nowej komórki i osobami na stanowiskach kierowniczych podpisano umowy opiewające na wyższe pensje, niż te, które otrzymywali dotychczas.
W swoim raporcie NIK dopatrzyła się też nieuzasadnionego wydatkowania pieniędzy przez TVP w związku z realizowaną „restrukturyzacją” w spółce. Według NIK-u, jej wykonawca otrzymał pieniądze mimo niewypełnienia warunków umowy, czyli poprawy sytuacji finansowej TVP.
„TVP SA wypłaciła wynagrodzenie w wysokości brutto 234,2 tys. zł, mimo iż wykonawca nie zrealizował w pełni przedmiotu zamówienia i nie przedstawił oczekiwanych propozycji zmian mających przynieść znaczące korzyści ekonomiczne” – czytamy w raporcie.

Autor: Samuel Pereira

Powrót

© FORUM S.A