Luksusowe posiadłości Janukowycza

Numer 710 - 13.01.2014 ▶ Świat

UKRAINA PREZYDENT BUDUJE NA POTĘGĘ… DLA SIEBIE

Dziennikarka Tetiana Czornowoł uważa, że jedną z przyczyn jej brutalnego pobicia mógł być artykuł dotyczący kolejnej rezydencji prezydenta Wiktora Janukowycza. Czornowoł niedawno opisała jego rezydencję budowaną na Krymie nad brzegiem Morza Czarnego i zrobiła jej zdjęcia.
Antoni Tyszka
Dziennikarka opisywała na portalu Pravda.com.ua, że rezydencja Janukowycza powstaje w pięknej okolicy na przylądku Ajja na Krymie, a całe terytorium jest wielkości księstwa Monako. Aby dostać się na najwyższy punkt przylądka, z którego widać budowę, Czornowoł musiała się wspinać pięciokilometrową ścieżką. Miejscowy leśnik wyjaśnił, że wkrótce wszędzie tam powstaną budki ochrony i przejście dla zwykłych obywateli będzie niemożliwe.
Chociaż Janukowycz ma do dyspozycji cztery państwowe obiekty na Krymie, w których mógłby odpoczywać, to najwyraźniej chciał wybudować sobie bardziej luksusową rezydencję. Nowy budynek jest bardzo wysoki, jego wysokość sięga 20 m, a długość to prawie 100 m. Już teraz widać, że co najmniej tysiąc metrów kwadratowych dachu jest pokrywane miedzianą dachówką, podobnie jak w rezydencji Janukowycza pod Kijowem, nazywanej Meżyhiria.
Wcześniej rezydencja nad Morzem Czarnym należała do firmy Ukravtodor i odpoczywali tu budowniczowie dróg. Podobnie jak Meżyhiria, posiadłość ta została sprywatyzowana za drugiej kadencji Janukowycza na stanowisku premiera. Czornowoł pytała robotników, dla kogo budowana jest nowa rezydencja i wszyscy bez wyjątku odpowiadali, że „dla Janukowycza”. Jeden z robotników opowiedział, że przyjeżdża tam regularnie syn prezydenta i nadzoruje przebieg budowy, a w tym czasie robotnicy są wyprowadzani poza terytorium posiadłości.
Czornowoł napisała, że firma Ukravtodor zrezygnowała z prawa własności do 900-metrowego odcinka plaży, który będzie terenem rezydencji. Taką decyzję podjął szef Ukravtodoru, obecny deputowany Partii Regionów Wołodymyr Demiszkan. Syn Demiszkana siedział w więzieniu za brutalne zabójstwo biznesmena, który odmówił oddania mu własnego samolotu. Kiedy Janukowycz został prezydentem, sąd zdecydował o wypuszczeniu młodego Demiszkana z powodu choroby.
W sierpniu zeszłego roku Tetiana Czornowoł zasłynęła wejściem na teren głównej rezydencji Janukowycza pod Kijowem. Autorka sfotografowała pole golfowe, altanki, kanały i pozłacany budynek na wodzie. Według dziennikarki na terenie Meżyhirii jest wiele egzotycznych roślin i ptaków, a strefa mieszkalna jest otoczona pozłacanym parkanem.

(Pravda.com.ua, Tochka.net,
Cenzoriv.net)

Autor: Antoni Tyszka

Powrót

© FORUM S.A