Zanieczyszczenia sprzyjają demencji

numer 1621 - 12.01.2017 ▶ Nauka

Osoby, które mieszkają w pobliżu ruchliwych ulic lub tras szybkiego ruchu, są bardziej narażone na zachorowanie na demencję od tych, które mieszkają z dala od takich miejsc. Tak wynika z badań kanadyjskich naukowców, którzy przeprowadzili analizę przypadków zachorowań u osób z terenów narażonych na zanieczyszczenia.

Wnikliwe badania dotyczące tej kwestii przeprowadził urząd Public Health Ontario (PHO) oraz Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES). Okazało się, że najbardziej narażone na rozwój demencji są osoby mieszkające do 50 m od ruchliwych ulic. Statystycznie choroba ta występuje u nich o 7 proc. częściej niż u osób, które mieszkają ponad 200 m od tras szybkiego ruchu. O 4 proc. częściej dla osób mieszkających w odległości od 51 do 100 m oraz o 2 proc. dla osób zamieszkujących w odległości od 101 do 200 m. Powyżej odległości 200 m nie odnotowano zwiększonego ryzyka wystąpienia demencji.

Wyniki tych badań opublikowano niedawno na łamach czasopisma „Lancet”. Naukowcy wzięli pod lupę stan zdrowia ponad 6,5 mln mieszkańców Ontario w wieku od 20 do 85 lat. Szczególnie interesowała ich zależność pomiędzy zamieszkiwaniem w pobliżu ruchliwych ulic a zachorowalnością na takie choroby jak demencja, Parkinson czy stwardnienie rozsiane. Naukowcy na tej grupie badawczej zidentyfikowali ponad 243 tys. przypadków demencji, 31 tys. przypadków choroby Parkinsona oraz ponad 9 tys. zachorowań na stwardnienie rozsiane. Badania przeprowadzono w latach 2001–2012. W pracach tych skorzystano między innymi z kodów pocztowych osób chorych, które wskazywały na miejsce zamieszkania i odległość od ruchliwych ulic. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że bliskość zamieszkania takich miejsc wiąże się z większą zachorowalnością na demencję, ale nie na Parkinsona czy na stwardnienie rozsiane.

„W chwili obecnej wiemy stosunkowo niewiele o tym, jak obniżyć ryzyko zachorowania na demencję. Jednak przeprowadzone badania wskazują na związek tej zachorowalności z bliskością węzłów i szlaków komunikacyjnych. Naszym zdaniem miejsce zamieszkania, a szczególnie zamieszkiwanie w wielkich miastach ma swoje implikacje zdrowotne” – oświadczył dr Hong Chen, który jest głównym autorem pracy naukowej o ryzyku zachorowalności na demencję spowodowanym przez zamieszkiwanie w miejscach o dużym ulicznym ruchu. „Nasza praca jest pierwszą, która wskazuje na związek zanieczyszczenia z demencją, choć wcześniej już wskazywano na związek zanieczyszczonego powietrza z innymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia czy cukrzyca” – stwierdził dr Ray Copes, jeden ze współautorów badań. Zdaniem kanadyjskich naukowców rozrost terenów miejskich oraz większy ruch pojazdów spalinowych powinien nakłonić władze miejskie do wzięcia pod uwagę tego czynnika zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie mieszkańców.

źródło: Public Health Ontario

Autor: Jacek Szpakowski

Powrót

© FORUM S.A