Czy rynek czeka na nowego prezydenta?

numer 1621 - 12.01.2017 ▶ Gospodarka

SUROWCE Metale nie tracą, a ropa nie zyskuje. Zdaniem analityków kluczowy wpływ na kolejne dni może mieć konferencja Donalda Trumpa.

Ropa naftowa wczesnym przedpołudniem zyskiwała na wartości. Jednak trend bieżącego tygodnia trudno uznać za pozytywny. Poniedziałek to wyraźny spadek ceny, a wtorek był jego przedłużeniem. Co prawda we wtorek paliwo straciło już znacznie mniej, ale cena poniżej 54 dol. należała do najniższych z perspektywy ostatniego miesiąca. Na kurs ropy wpływ miały dane o rosnących zapasach surowca w USA (wzrost o 1,5 mln baryłek). Zdaniem analityków produkcja w USA wzrośnie, co nie wpłynie jednak na wzrost podaży, zważywszy na podtrzymywanie deklaracji „redukcyjnych” przez kraje OPEC.

Inaczej niż ropa zachowuje się miedź. Surowiec ostatnie trzy dni miał bardzo udane, także wczoraj przed południem miedź zyskiwała, co prawda symbolicznie, ale umacniała się powyżej poziomu 260 centów. Zdaniem analityków ten trend może być utrzymany, a wpływ na to może mieć ograniczenie podaży przez czołowych eksporterów.

Metale szlachetne kontynuowały ostatnie wzrosty. Złoto przez chwilę kosztowało powyżej 1190 dol. i jeśli ten dobry kierunek się utrzyma, to metal wybije się ze zniżkowego trendu ubiegłego półrocza. Srebro symbolicznie drożało i zbliżało się do kursu 17 dol. za uncję. Zdaniem wielu analityków na kurs metali szlachetnych w znaczący sposób wpłynie odbiór wczorajszej konferencji Donalda Trumpa, która być może wskaże kierunek fiskalnej i ekonomicznej polityki nowego prezydenta.

W południe na rynku widoczne było lekkie ochłodzenie. Ropa utrzymywała się powyżej 54 dol., traciły jednak miedź i srebro, chociaż spadki nie były zbyt silne.

Przed godz. 14 ropa ponownie zeszła poniżej 54 dol. Surowcowi nie pomagały dobre dane z segmentu budownictwa w USA. Traciło nieznacznie srebro. Ciekawie prezentował się pallad, którego kurs zniżkował aż o 2 proc. Z surowców energetycznych tracił także gaz ziemny, a na rynku w Rotterdamie zwyżkował węgiel. Przed godz. 15 ropa poprawiła swoje notowania, a metale szlachetne pozostały na dotychczasowych poziomach.

 

Autor: Rafał Grodowski

Powrót

© FORUM S.A