​Katalońskie pół na pół

numer 1679 - 21.03.2017 ▶ Świat

HISZPANIA Ponad 6 tys. ludzi wyszło na ulice Barcelony w proteście przeciwko odłączeniu się Katalonii od Hiszpanii. Tymczasem lokalny rząd Katalonii nie rezygnuje z pomysłu przeprowadzenia referendum ws. niepodległości na kształt tego, do którego doszło w Szkocji w 2014 r.

Przeciwnicy niepodległości 7,5-milionowej Katalonii, którzy wyszli w niedzielę na ulice Barcelony z hiszpańskimi flagami, przekonywali, że odłączenie regionu autonomicznego od Hiszpanii byłoby dla niego katastrofą ekonomiczną.

Chociaż nastroje separatystyczne w Katalonii w ostatnim czasie się nasiliły, to jednak sondaże wskazują na wyrównaną liczbę zwolenników i przeciwników niepodległości regionu. Nie zniechęca to jednak katalońskiego rządu, który zapowiada, że mimo wszystko przeprowadzi we wrześniu referendum ws. niepodległości. Jak twierdzą lokalne władze katalońskie, plebiscyt miałby być wzorowany na głosowaniu Szkotów w 2014 r. ws. wyjścia ze składu Wielkiej Brytanii.

Już trzy lata temu zwolennicy niepodległości Katalonii organizowali niewiążące referendum ws. niepodległości, w którym udział wzięło jedynie 2 z 5,4 mln uprawnionych do głosowania. Według katalońskich władz 8 proc. jego uczestników opowiedziało się za niepodległością. Referendum spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem władz w Madrycie, które, podobnie jak hiszpański Trybunał Konstytucyjny, stoją na stanowisku, że jest ono niezgodne z ustawą zasadniczą.

Tydzień temu za przeprowadzenie wspomnianego plebiscytu ukarany został były kataloński premier Artur Mas. Dostał dwuletni zakaz sprawowania funkcji publicznych oraz ma zapłacić grzywnę w wysokości 36,5 tys. euro.

(ak)

 

Powrót

© FORUM S.A