Nożownik celował w zagranicznych turystów

numer 1776 - 17.07.2017 ▶ Świat

Odsuńcie się! Nie chcę Egipcjan – krzyczał rozsierdzony nożownik, zabijając dwie niemieckie turystki i raniąc kolejne wczasowiczki wypoczywające w egipskim kurorcie. Napastnik został obezwładniony przez personel hotelowy i przekazany policji. Służby ustaliły, że 28-latek był dżihadystą.

Agencja AFP podaje, że podczas przesłuchania 28-letni mężczyzna, który w piątek zabił dwie Niemki i ranił cztery inne wczasowiczki, przyznał, że należy do organizacji dzihadystycznej. Wstępne wyniki śledztwa wskazują, że ekstremista dostał się na teren hotelu Sunny Days El Palacio, przypływając z położonej w pobliżu publicznej plaży, a następnie rzucił się na wypoczywające w hotelu turystki.

– Mężczyzna miał przy sobie nóż i trzykrotnie ranił dwie ofiary w klatkę piersiową. Kobiety zmarły na miejscu – relacjonował menedżer hotel Saud Abdelaziz. – Następnie nożownik przeskoczył przez ogrodzenie do innego hotelu i próbował przepłynąć stamtąd do innej plaży – dodaje pracownik kurortu. Ochroniarze i pracownicy hotelu rzucili się w pogoń za uciekającym mordercą. Udało się im szybko go schwytać i oddać w ręce policji.

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami rany odniosły turystki z Armenii, Republiki Czeskiej oraz Rosji.

Hurghada jest jednym z największych kurortów wypoczynkowych w Egipcie. Rozciąga się na 40 km wzdłuż brzegu Morza Czerwonego. W kwietniu polskie MSZ opublikowało ostrzeżenie dla podróżujących, w którym odradza podróże do Egiptu ze względu na wprowadzony 10 kwietnia br. stan wyjątkowy na terytorium całego kraju. Polski resort określa zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Egipcie jako wysokie i stwierdza, że agresja może być skierowana również w stosunku do turystów.

Zamachy na turystów w krajach Afryki Północnej

Tunezja

18 marca 2015 r. – dwaj uzbrojeni terroryści wtargnęli do tunezyjskiego muzeum Bardo, zabili tam 24 osoby i ranili 50 kolejnych.

26 czerwca 2015 r. – tunezyjski islamista otworzył ogień do plażowiczów w Susie. 39 osób zmarło, a 36 zostało rannych.

Egipt

31 października 2015 r. – po 23 minutach od startu na Synaju rozbił się airbus A321 lecący z Szarm el-Szejk do Petersburga. Zginęli wszyscy pasażerowie (224), do podłożenia bomby w samolocie przyznali się egipscy dżihadyści.

8 stycznia 2016 r. – trzech uzbrojonych w noże terrorystów wdarło się na teren hotelu w Hurghadzie. Mężczyźni ranili trzech zagranicznych turystów.

Autor: Joanna Kowalkowska

Powrót

© FORUM S.A