​Socjaldemokraci zabiorą europejskie dotacje

numer 1776 - 17.07.2017 ▶ ŚwiatBERLIN Niemiecka agencja prasowa DPA informuje, że w razie wygranej we wrześniowych wyborach parlamentarnych przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz zamierza przeforsować wprowadzenie kar finansowych dla krajów nieprzyjmujących imigrantów.

„Podczas przyszłorocznych prac nad następnym budżetem europejskim nadamy planowaniu finansowemu formę paktu solidarności. Należy jasno ustalić, że kraje, które odmawiają solidarności w ważnych kwestiach, muszą się liczyć z finansowymi stratami i nie mogą nadal oczekiwać pełnej solidarności ze strony Niemiec i innych krajów” – napisano w dokumencie programowym SPD, do którego dotarła niemiecka agencja prasowa. – Chcemy solidarnego paktu na rzecz uchodźców – skomentował z kolei sekretarz generalny SPD Hubertus Heil, opowiadając się za „uczciwym rozdziałem” przybyszów.

Autorzy dokumentu zaznaczają również, że ich zdaniem Polska nie wykazuje wystarczającej solidarności w sprawie przyjmowania uchodźców oraz uprawia dumping podatkowy, który negatywnie odbija się na europejskich konkurentach gospodarczych.

Jednocześnie agencja przypomina, że negocjacje nad nowymi wieloletnimi ramami finansowymi UE na okres po 2020 r. rozpoczną się w przyszłym roku.

24 września br. w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu. Najnowsze sondaże wskazują, że na największe poparcie ze strony głosujących może liczyć Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel. Kilkunastoprocentowa przewaga chadeków wskazuje, że socjaldemokraci mogą się spodziewać udziału we władzy jedynie jako mniejszy koalicjant bloku CDU/CSU lub jako koalicjant Zielonych i Lewicy.

(jk)

Powrót

© FORUM S.A