Obrazki z Polski znów obiegną świat

numer 1776 - 17.07.2017 ▶ PolskaJutro oczy świata po raz kolejny będą zwrócone na Polskę. Po wizycie Donalda Trumpa, prezydenta USA, Polskę odwiedzi para książęca William i Kate. – To raczej wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich – skomentował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, podczas konferencji prasowej. 

Dziś książę William i księżna Kate rozpoczynają trzydniową wizytę w Polsce. W Warszawie przywitają ich prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. – Cieszymy się, że to właśnie Polska, a później Berlin są kierunkami europejskiej wizyty pary książęcej Cambridge w Europie – podkreślił Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. – Po udanej wizycie w naszym kraju Donalda Trumpa, prezydenta USA, mamy drugie duże medialnie wydarzenie. Zainteresowanie wizytą Williama i Kate jest ogromne. Obrazki z Polski znowu obiegną cały świat – dodał prezydencki minister. 

Charles Crawford, ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie w latach 2003–2007, uważa, że wizyta brytyjskiej pary książęcej w Polsce skupi się na silnych związkach między obu krajami. – Pamiętajmy, że Polskę odwiedzi nie tylko przyszły król, książę William, ale także jego syn i królewski następca książę George. To wysyła jasny sygnał przyjaźni, także na przyszłe pokolenia. Polityka i szum wokół brexitu zejdą na bok – stwierdził Crawford. 

Co para książęca będzie robiła w Warszawie? Jak podaje Polska Agencja Prasowa, William i Kate przespacerują warszawskim Krakowskim Przedmieściem. Tam będzie okazja, by spotkać brytyjską parę. Następnie udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zaplanowano rozmowy z weteranami. Jak udało się potwierdzić portalowi Wirtualna Polska w ambasadzie Wielkiej Brytanii, chodzi m.in. o Marię Kowalską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego.

W planach jest także spot-

kanie z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire oraz zwiedzanie Łazienek Królewskich. Wieczorem w Starej Oranżerii zostanie wydane przyjęcie, podczas którego książę William wygłosi przemówienie.

To jednak nie koniec atrakcji. Drugiego dnia para książęca odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, a następnie uda się do Gdańska. Po południu małżonkowie przejdą ulicą Długi Targ do pomnika Neptuna. W Gdańsku zaplanowano również wizytę Williama i Kate w Teatrze Szekspirowskim, którego patronem jest książę Walii. Całość zwieńczy spotkanie w Europejskim Centrum Solidarności z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

(PAP)

Autor: Klaudia Dadura

Powrót

© FORUM S.A