​Pod Grunwaldem znów zwycięstwo

numer 1776 - 17.07.2017 ▶ PolskaHISTORIA W sobotę na Polach Grunwaldzkich – tak jak 607 lat temu – wojska polsko-litewskie pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda pokonały armię zakonu krzyżackiego. W inscenizacji bitwy wzięło udział ponad 1,5 tys. rekonstruktorów z całej Europy, a ich zmagania obejrzało blisko 75 tys. widzów.

Od 20 lat co roku tysiące miłośników historii z całego świata spotykają się na polach pod Grunwaldem, aby na kilka dni przenieść się do czasów średniowiecznej Europy. Głównym punktem wydarzenia jest oczywiście rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych potyczek, jakie miały miejsce na naszych ziemiach. W tym roku inscenizacja przygotowana została dokładnie w 607. rocznicę tego historycznego zwycięstwa. 

Przed godz. 15 przeciwko sobie wyszły wojska polsko-litewskie i armia zakonu krzyżackiego, łącznie blisko 1,5 tys. rycerzy. Widzowie, którzy jak co roku tłumnie przybyli na wydarzenie, mogli zobaczyć moment wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie królowi Władysławowi Jagielle, utratę w boju i odzyskanie przez Polaków chorągwi z Orłem Białym czy śmierć wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, która ostatecznie przesądziła o losach bitwy. 

– Jestem tutaj już po raz szósty i wrażenia nadal są oszałamiające. To jest miejsce, w którym naprawdę możemy poczuć tę historię, wejść do karczmy średniowiecznej, obejrzeć wyposażenie rycerzy, dowiedzieć się, jak wyglądało życie naszych rodaków ponad 600 lat temu – mówi „Codziennej” Konrad, rekonstruktor z Warszawy. 

Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w lipcu 2018 r. 

(jp)

Powrót

© FORUM S.A