​Jak to miło w wieczór bywa

numer 1799 - 12.08.2017 ▶ PublicystykaNASZ PATRONAT W sobotę 12 sierpnia zabytkowy kościół w niewielkim Kołowie w powiecie gryfińskim po raz kolejny wypełni się wspaniałą sztuką. Wszystko za sprawą 5. letnich spotkań z muzyką. Tegoroczna edycja wydarzenia nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a gościem specjalnym będzie brazylijski gitarzysta Amilcar Batista Cruz.

„Jak to miło w wieczór bywa” to tytuł 5. letnich spot­kań z muzyką w Kołowie. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych miejscowości, a tamtejszy stary kościół nie jest już w stanie pomieścić coraz liczniej przybywającej publiczności. Jak powiedziała „Codziennej” Agnieszka Battelli, kierownik artystyczny spotkań, w tym roku przed świątynią stanie namiot, w którym również będzie można słuchać muzyki. Będą to głównie utwory sielankowe.

– Po okresie zaborów Polska miała niejednorodny język. Ostoją polskości były wówczas pieśni, np. „Jak to miło w wieczór bywa”. Śpiewane w niezmienionej formie przy pracy, wieczorami, podczas uroczystości rodzinnych czy świąt pozwoliły Polakom wytrwać trudny czas ponadstuletniej niewoli. Chcemy przypomnieć te utwory – powiedziała nam Battelli.

Spektakl słowno-muzyczny wypełnią też wiersze oraz znane i lubiane piosenki. Wystąpią: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jacek Kowalski, skrzypek jazzowy Maciej Strzelczyk, aktor Jerzy Chojnowski i Agnieszka Battelli. W koncercie będzie można usłyszeć także muzyków młodego pokolenia: Martynę Jakubiak, Karolinę Kamrowską, Magdalenę Piekarczyk i mieszkankę Kołowa Martynę Mielnik.

Organizatorów spotkań cieszy, że w wydarzenie chętnie włączają się lokalni twórcy. W tym roku pokażą oni swoje prace na towarzyszącej spotkaniom wystawie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie urodzony w Brazylii znakomity gitarzysta, kompozytor i piosenkarz Amilcar Batista Cruz, wykorzystujący różnorodne style i techniki. Artysta wystąpi z 20-minutowym recitalem, a później będzie wspierał muzycznie wykonawców głównego koncertu, poprowadzonego tradycyjnie przez Tomasza Czaszkego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Autor: Anna Krajkowska

Powrót

© FORUM S.A