​Amerykanie szprycują się na potęgę

numer 1799 - 12.08.2017 ▶ Świat

USA W czwartek podczas spotkania z dziennikarzami w New Jersey prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie alertu medycznego z powodu drastycznego wzrostu liczby Amerykanów uzależnionych od syntetycznych leków przeciwbólowych, tzw. opioidów.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku amerykańscy lekarze zaczęli masowo przepisywać pacjentom leki przeciwbólowe, takie jak oksykodon czy hydrokodon, będące pochodnymi kodeiny i morfiny. Szybko się okazało, że leki te, oprócz silnego i szybkiego działania przeciwbólowego, niosą ze sobą ogromne ryzyko uzależnienia. Równocześnie wielu narkomanów zauważyło, że są one łatwiej dostępne i tańsze od tzw. narkotyków ulicznych, takich jak np. zbliżona chemicznie heroina. Prawdziwy kryzys rozpoczął się kilka lat temu. Liczba uzależnionych rosła, podobnie jak liczba zgonów z przedawkowania. W 2016 r. opioidy kosztowały życie 62 tys. Amerykanów – o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym samym opioidy stały się główną przyczyną śmierci Amerykanów przed 50. rokiem życia, znacznie przekraczając m.in. liczbę ofiar wypadków drogowych (przeciętnie 34–40 tys. rocznie). Szacuje się, że połowa zgonów została wywołana przedawkowaniem syntetyków przepisanych przez lekarzy.

Do rozwiązania problemu opioidów od dawna wzywają amerykańskie organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym. Thomas Frieden, dyrektor agencji rządowej ds. zdrowia (CDC), ostrzegł, że USA toną w opioidach i należy natychmiast podjąć zdecydowaną akcję. Częstym celem ataków stała się również Agencja Żywności i Leków (FDA) zajmująca się wprowadzaniem syntetycznych lekarstw do obiegu.

Czwartkowa decyzja Donalda Trumpa nie pociągnie za sobą żadnych formalnych kroków. Zwróci jednak uwagę na skalę zagrożenia – a zagrożenie jest duże, gdyż w ciągu trzech tygodni umiera tyle samo Amerykanów, ilu zginęło w zamachu z 11 września 2001 r. (3 tys. osób). Zmobilizuje również Kongres do przekazania większej ilości pieniędzy odpowiednim agencjom walczącym z plagą opioidów. Z problemem zamierza również walczyć specjalna komisja, na której czele stoi gubernator New Jersey Chris Christie. Jej członkowie postulują m.in. ściślejszą kontrolę darmowych klinik, w których Amerykanie zaopatrują się w opioidy. Chcą także ułatwić dostęp do leków pomagających wyjść z uzależnienia.Autor: Wiktor Młynarz

Powrót

© FORUM S.A