Bruksela zaostrza sankcje wobec reżimu Kima

numer 1799 - 12.08.2017 ▶ ŚwiatUE Rada Unii Europejskiej zdecydowała o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Północnej. Jest to wynik przyjętej kilka dni wcześniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej Pjongjang za testowanie międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Bruksela poinformowała w czwartek o dopisaniu dziewięciu osób i czterech północnokoreańskich podmiotów, w tym należącego do reżimowych władz Banku Handlu Zagranicznego (FTB), do listy osób i firm objętych sankcjami – zamrożeniem aktywów i nałożeniem zakazu podróży. Rada UE podała, że pracuje nad wdrożeniem pozostałych sankcji wprowadzonych sobotnią rezolucją RB ONZ. Jej celem jest uderzenie w działania eksportowe Pjongjangu i zmniejszenie ich o co najmniej 30 proc. Rezolucja nakłada także zakaz zatrudniania północnokoreańskich pracowników w innych krajach.

Po tym, jak we wtorek prezydent USA Donald Trump ostrzegł władze w Pjongjangu, że jeśli nadal będą groziły Stanom Zjednoczonym atakiem rakietowym, wówczas reżim będzie narażony na „niespotykany dotąd gniew i ogień”, amerykański sekretarz obrony gen. James Mattis uspokoił nieco nastroje i przyznał, że Waszyngton będzie „starał się kontynuować dialog z Koreą Płn.”. W odpowiedzi na te słowa prezydent Trump… jeszcze bardziej zaatakował reżim Kim Dzong Una. – Jeśli władze Korei Północnej tylko pomyślą o zaatakowaniu nas albo naszych sojuszników, to powinny być bardzo zaniepokojone, bo wtedy przytrafią się im takie rzeczy, jakie im się dotąd nie śniły – zapowiedział w czwartek Trump. Dodał, że liczy na wsparcie Chin w celu zastopowania rakietowych aspiracji północnokoreańskiego reżimu.

 

Autor: Aleksander Kłos

Powrót

© FORUM S.A