​Piękno dawnej kolei w Chabówce

numer 1799 - 12.08.2017 ▶ Polska

Wydarzenie 19 i 20 sierpnia PKP Cargo zaprasza na XIII edycję Parowozjady, która odbędzie się w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce koło Rabki. Na miłośników kolei będą czekały zabytkowe parowozy i wagony, podróże po okolicy pociągami retro oraz zawody drużyn trakcyjnych. 

W Chabówce znajduje się największa w Polsce kolekcja zabytkowego taboru kolejowego, w tym najstarszy zachowany w kraju parowóz z 1878 r. To stąd w kolejne wakacyjne weekendy odjeżdżają, cieszące się dużą popularnością wśród turystów, pociągi retro. 19 sierpnia właśnie takimi pociągami będzie można dojechać na Parowozjadę. Kursy zaczynają się w Kasinie Wielkiej (przez Rabkę Zdrój) i w Nowym Targu. Z Krakowa do Chabówki będzie można dojechać zwykłymi pociągami.

Podczas Parowozjady na fanów kolei i turystów czeka moc atrakcji. Największą jest rozpoczynający się o godz. 13 przejazd parowozów. Reprezentantami miejscowego Skansenu w Chabówce będą OKz32–2, Ty42–107 oraz TKt48–191. Ze Słowacji przyjedzie 477.013; TKh05353 z wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei oraz Pt47–67 z Parowozowni Wolsztyn.

Uczestnicy Parowozjady nie tylko będą mogli podziwiać lokomotywy parowe, ale również skorzystać w sobotnie popołudnie z przejażdżki po malowniczej okolicy pociągami retro na trasie Chabówka–Rabka Zaryte–Chabówka. Tego dnia PKP Cargo, organizator święta miłośników kolei, przygotuje specjalną strefę historyczno-edukacyjną. Można będzie w niej obejrzeć wystawę o dziedzictwie kolejowym w Polsce czy archiwalne filmy dokumentalne o tematyce kolejowej. Nie zabraknie również konkursów wiedzy o historii kolei. Specjalną atrakcją będzie przygotowany dla najmłodszych symulator jazdy lokomotywy elektrycznej. Pozwoli on sprawdzić się w roli maszynisty. – Przygotowany przez nas program tegorocznej Parowozjady poprzez połączenie edukacji i zabawy przybliża historię kolei, z którą chcemy zapoznać zwłaszcza młode pokolenie i zaszczepić w nim kultywowanie kolejowych tradycji – powiedział Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP Cargo.

Drugiego dnia Parowozjady, czyli w niedzielę, organizatorzy proponują takie atrakcje jak przejażdżki po terenie Skansenu w kabinie maszynisty oraz zawody drużyn trakcyjnych i parowozów. W programie będzie również możliwość poznania malowniczej okolicy. Pociągi retro kursować będą na trasie Chabówka–Mszana Dolna–Chabówka.Więcej informacji na stronach: www.skansenchabowka.pl oraz www.latozparowazami.pl.Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal Niezależna.pl

Powrót

© FORUM S.A