​Fałszywy alarm w Sagrada Familia

numer 1826 - 14.09.2017 ▶ ŚwiatTERRORYZM Informacja o furgonetce z podejrzanym ładunkiem spowodowała ewakuację słynnej bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Według policji alarm okazał się fałszywy.

W ramach operacji antyterrorystycznej, po otrzymaniu informacji o zagrożeniu zamachem, we wtorek wieczorem ewakuowano jeden z najbardziej znanych kościołów na świecie – bazylikę Sagrada Familia – a także okoliczne sklepy i stację metra. Na miejsce wysłano brygadę antyterrorystyczną, a ulice w centrum Barcelony zostały tymczasowo zablokowane. Katalońska policja ostrzegała na Twitterze, że wszystkie osoby, które mieszkają w pobliżu Sagrada Familia, nie powinny opuszczać domu. „Pozostań spokojny i stosuj się do oficjalnych informacji. Pracujemy, by unormować sytuację” – pisano. Po przeprowadzeniu rewizji okazało się, że pojazd jest pusty.

Po niedawnym ogłoszeniu przez hiszpańskie służby wywiadowcze raportów wskazujących, że pięciu dżihadystów zamierza przeprowadzić zamach terrorystyczny w Europie, katalońska policja jest w stanie podwyższonej gotowości. Czujność służb wzmacnia również skala zamachu z 17 sierpnia, kiedy kierowca furgonetki wjechał na barcelońską promenadę Las Ramblas w Barcelonie i taranował ludzi na swojej drodze. W wyniku zamachu zginęło 16 osób, a ponad sto zostało rannych.

Islamistyczna komórka odpowiedzialna za atak chciała również uderzyć za pomocą ładunku wybuchowego w świątynię Sagrada Familia, dzieło secesyjnego architekta Antonia Gaudiego, którą rocznie odwiedza ok. 3 mln turystów.

Hiszpańskie służby dokonują ostatnio licznych aresztowań osób podejrzanych o terroryzm i radykalizm islamski.

(ak)

Powrót

© FORUM S.A