Zmarł biskup Kazimierz Ryczan

numer 1826 - 14.09.2017 ▶ PolskaLUDZIE KOŚCIOŁA W nocy z wtorku na środę w wieku 78 lat zmarł biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Bp Ryczan był ordynariuszem diecezji w latach 1993–2014. Duchowny zmagał się z chorobą nowotworową, od kilku tygodni przebywał w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. 17 lipca 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego, abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego.

Bp Ryczan był doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Podczas swojej posługi hierarcha erygował w diecezji kieleckiej ok. 20 nowych parafii – jedną z nich powierzył w Kielcach ojcom kapucynom, którzy w swoim klasztorze umożliwiają wiernym spowiedź o dowolnej porze dnia. Powołał też Świętokrzyski Instytut Teologiczny, Muzeum Diecezjalne, dwa zespoły szkół katolickich. Dzięki biskupowi powstał także nowy dom dla 50 księży emerytów.

W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego złotym medalem „Za długoletnią służbę”. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc.

W lutym 2014 r. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat). Na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe bp. Ryczana.

(jp, PAP)

Powrót

© FORUM S.A