Coraz bliżej reformy wymiaru sprawiedliwości

numer 1826 - 14.09.2017 ▶ PolskaSĄDOWNICTWO Wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami  wszystkich klubów parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Prezydenckie projekty ustaw o KRS-ie i SN poznamy koło 25 września.

Każde spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami poszczególnych klubów parlamentarnych trwało około godziny. W tym czasie rozmawiano o propozycjach głowy państwa dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości. W lipcu prezydent zawetował bowiem uchwalone przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zapowiadając jednocześnie przedstawienie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów ustaw.

– Spotkaliśmy się z panem prezydentem, którzy przedstawił nam dalszy tryb postępowania. Z jego słów wynika, że koło 25 września poznamy już dokładnie kształt ostateczny jego propozycji – powiedział dziennikarzom po spotkaniu przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. – Rozmawialiśmy o pewnych rozwiązaniach szczegółowych. Umówiliśmy się, że nie będziemy ich w tej chwili upubliczniać, to jest jeszcze kwestia przyszłości – dodał, oceniając rozmowę z prezydentem jako „pożyteczną”. – Pan prezydent bardzo jasno powiedział, że rozumie też potrzebę dalszych prac w Sejmie nad projektami, które przedstawi – relacjonował Terlecki.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapewnił z kolei po spotkaniu, ze PO jest gotowa do pracy nad prezydenckimi propozycjami. – Deklarujemy współpracę. Jesteśmy otwarci na rozmowy i na projekty, ale też bardzo wyraźnie mówiliśmy: to nie może być tak, że zmianie ulegnie tylko filozofia czy tylko te twarde zapisy, które dawały ogromną władzę ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu – stwierdził Schetyna. Polityk PO podkreślił, że jego ugrupowanie nie zaakceptuje „takiego scenariusza ani takich możliwości, w których te same uprawnienia będzie miał prezydent”. 

Stanisław Tyszka z ugrupowania Kukiz’15 zrelacjonował zapowiedź prezydenta, że utrzymuje poprawkę jego klubu ws. wyboru członków KRS-u przez trzy piąte Sejmu, a nie zwykłą większością. – Rozmawialiśmy o tym, jakie będą mechanizmy zabezpieczające. Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób [kandydatów do KRS-u] przez prezydenta, co jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację demokratyczną prezydenta – zapewnił Tyszka.

Po oddaniu tekstu do druku prezydent spotkał się jeszcze z przedstawicielami Nowoczesnej i PSL-u.

 

Autor: Dorota Łomicka

Powrót

© FORUM S.A