Klub „Gazety Polskiej” na straży pamięci

numer 1826 - 14.09.2017 ▶ PolskaINICJATYWA 16 września gliwicki klub „Gazety Polskiej” uda się do Dytiatyna na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystej mszy św. z okazji 97. rocznicy bohaterskiej bitwy Wojska Polskiego z bolszewikami. Dzień wcześniej naszych klubowiczów pożegna redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.

Gliwicki klub „Gazety Polskiej” już dziesiąty rok z rzędu organizuje wyjazd na wzgórze 385, gdzie rozegrała się bitwa nazwana polskimi Termopilami. 16 września 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej niewielki oddział Wojska Polskiego, składający się z 660 żołnierzy, przez wiele godzin powstrzymywał prawie czterokrotnie liczniejszą dywizję „czerwonych Kozaków” Siemiona Budionnego, wspieraną przez brygadę bolszewickiej piechoty.

Polacy bronili się do ostatniego naboju, finalnie walczyli na bagnety. Wszyscy nasi żołnierze polegli, jednak na tyle długo zatrzymali nieprzyjaciela, że tym samym uratowali przed rozbiciem macierzystą 8. Dywizję Piechoty oraz sprzymierzoną ukraińską dywizję kawalerii.

Aby uczcić pamięć bohaterskich obrońców, gliwicki klub „Gazety Polskiej” weźmie udział w uroczystej mszy św., która będzie koncelebrowana na wzgórzu 385 nieopodal Dytiatyna.

– Jedziemy tam już po raz dziesiąty i poprzez ten wyjazd chcemy propagować wiedzę o tym, co tam się stało 97 lat temu. Ta bitwa nie jest znana dużej części naszego społeczeństwa, a postawa, jaką podczas niej zaprezentowali polscy żołnierze, zasługuje na najwyższe uznanie. Mieli walczyć do ostatniej kropli krwi i rozkaz wypełnili. Teraz my im chcemy oddać hołd – powiedziała nam Marta Święcicka, przewodnicząca gliwickiego klubu „Gazety Polskiej”.

(jp)

Powrót

© FORUM S.A