PISF czeka na nowego dyrektora, Sroka wciąż na stanowisku

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ Kultura

„W pierwszą rocznicę śmierci Mistrza Andrzeja Wajdy, zostaję odwołana z funkcji szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej” – napisała wczoraj na prywatnym profilu na Facebooku Magdalena Sroka. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które podjęło decyzję o odwołaniu dyrektor instytutu, tłumaczy, że naraziła na szwank wizerunek Polski. Tymczasem Sroka wciąż pozostaje na swoim stanowisku.

Magdalena Sroka przestanie być szefową PISF‑u wtedy, kiedy skutecznie zostanie o tym poinformowana – powiedział wczoraj Polskiej Agencji Prasowej wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Wiceminister kultury dodał, że dyrektor otrzyma pismo o odwołaniu po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, czyli teoretycznie 16 października. – Dyrektor Magdalena Sroka jest na zwolnieniu lekarskim i nie ma jej w Instytucie. Nie jestem z nią w kontakcie. Jej ostatnie wypowiedzi, w tym dzisiejsze, znam z mediów – mówił wczoraj „Codziennej” Rafał Jankowski, rzecznik PISF‑u.

Odwołanie dyrektor Magdaleny Sroki było spowodowane listem wysłanym z PISF‑u do prezesa Motion Picture Association of America. Poprosiliśmy ministerstwo o udostępnienie fragmentu listu, który wywołał taką reakcję resortu. W odpowiedzi ministerstwo przysłano nam następujący cytat z listu: „Sytuacja w Polsce jest znowu bardzo niebezpieczna i próbujemy jako społeczeństwo, artyści i filmowcy być razem oraz mieć moc wolności! (...) Obecna historia kraju jest znowu w kluczowym momencie. Jest to przerażające, jak szybko możemy zwrócić się znowu ku absurdalnej cenzurze, prowadzonej przez ksenofobicznych nacjonalistów, schowanych w cieniu statuy Chrystusa Króla Polski, wymazując Lecha Wałęsę z podręczników szkolnych i nazywających go zdrajcą. (...) Aktualnie wielu artystów, między innymi Agnieszka Holland, Krystyna Janda i Andrzej Wajda, Paweł Pawlikowski zostali wpisani na czarną listę, są opisywani w prawicowych polskich mediach jako nie całkowicie krystaliczni, są stygmatyzowani insynuacjami takimi jak współpraca z komunistami, homoseksualna deprawacja, bezwartościowość oraz tym, że nie są wystarczająco dobrzy do reprezentowania polskiej kultury”. W ocenie Ministerstwa Kultury Magdalena Sroka naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej.

Nasi informatorzy z kręgów PISF‑u tłumaczą, że Magdalena Sroka w rozmowie z ministrem Piotrem Glińskim, tłumacząc sprawę listu, próbowała przekazać premierowi nieprawdziwe dane. Z informacji, do których dotarła „Codzienna”, wynika również, że dyrektor wchodziła w konflikty z liderami komisji oceniających składane wnioski o dofinansowanie projektów. Dochodziło do sytuacji, w których projekty mimo pozytywnych rekomendacji komisji miały być odrzucane z powodu braku spełnienia warunków formalnych, podczas gdy równocześnie przy innych wnioskach próbowano przymykać na to oczy, tłumacząc się choćby znanym nazwiskiem reżysera.

Warto wspomnieć, że uczynienie z antypolskiego filmu „Pokot” Agnieszki Holland, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach „GPC”, polskiego kandydata do Oscara, było skandaliczną decyzją m.in. dyrektor PISF‑u.

Wczoraj na prywatnym profilu na Facebooku Magdalena Sroka napisała: „Zawłaszczanie przez polityków niezależnych instytucji kultury, które zapewniają twórcom pluralizm i wolność wypowiedzi, może w mojej ocenie prowadzić do ograniczania swobód obywatelskich, o którym mówił i przed którym przestrzegał nas w swoim ostatnim filmie Mistrz Andrzej Wajda”.

Pismo w obronie Magdaleny Sroki wystosowała Rada PISF‑u, którego przewodniczącym jest Jacek Bromski. Rada kończy trzyletnią kadencję 14 listopada. Kandydaci do nowej Rady są już zgłaszani do MKiDN. Spośród zgłoszonych osób minister kultury i dziedzictwa narodowego wybierze 11 osób, które wejdą w skład nowej Rady PISF‑u.

Nie wiadomo, kiedy poznamy nazwisko nowego dyrektora instytucji. MKiDN rozpisało konkurs na dyrektora w formie ogłoszenia publicznego, w którym określi zasady, tryb konkursu, wymagania oraz daje dwa tygodnie na zgłaszanie się zarówno kandydatów na dyrektora, jak i kandydatów do komisji konkursowej. Minister wybiera skład komisji konkursowej spośród zgłoszonych kandydatów, następnie komisja konkursowa spotyka się z kandydatami, rozmawia z nimi i wybiera w głosowaniu dyrektora PISF‑u. Swoją decyzję przekazuje ministrowi.

Autor: Sylwia Krasnodębska

Powrót

© FORUM S.A