​Do łask może wrócić koks

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ GospodarkaENERGETYKA Przy rosnących cenach węgla, a także z uwagi na walkę ze smogiem alternatywą dla polskich gospodarstw domowych może się stać koks – przewiduje Agencja Rozwoju Przemysłu. 

Ceny węgla na światowych rynkach oscylują w granicach 89 dol. za tonę. Stało się tak za sprawą prewencyjnego masowego wykupu surowca przez kraje Dalekiego Wschodu. Jest jednak alternatywa – przewiduje ARP. Do łask może wrócić koks ciepłowniczy, który jest tańszym i czystszym paliwem od węgla, może więc pomóc w walce ze smogiem. 

Koks to paliwo uzyskiwane przez wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 600–1200 st. C w specjalnym piecu koksowniczym za pomocą gazów spalinowych, przy ograniczonym dostępie tlenu. Koks ma wysoką wartość opałową (ok. 26 500 kJ/kg), co jest głównie spowodowane dużym nagromadzeniem czystego węgla w materiale.

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku koks opałowy był jedynym paliwem stałym produkowanym na większą skalę, gwarantującym niewydzielanie się sadzy, dymu i toksycznych par smołowych w trakcie procesu spalania w piecach domowych. Koks opałowy to produkt pozbawiony zanieczyszczeń, ponieważ w procesie koksowania z surowego węgla usuwane są gazy i ciecze, co gwarantuje niepowstawanie sadzy, a także wszystkich substancji toksycznych, które tworzą się podczas procesu spalania zwykłego węgla w piecach domowych.

Obecnie cena tony koksu opałowego kształtuje się na poziomie 840–850 zł w zależności od gatunku. Stałe opalanie koksem opałowym wymaga wymiany kotła węglowego na taki, w którego specyfikacji koks powinien być wymieniany jako paliwo zastępcze.

 

Autor: Karol Lausz

Powrót

© FORUM S.A