​Państwo odzyskuje cyberprzestrzeń

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ Gospodarka

BEZPIECZEŃSTWO Cyberprzestrzeń jest tak samo ważna jak realne terytorium państwa i władza musi zapewnić obywatelom wolność i bezpieczeństwo także w sieci. W ostatnich 20 latach państwo polskie wycofywało się z tej przestrzeni i pozbywało aktywów telekomunikacyjnych. Obecny rząd odwrócił te trendy – uważa Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes firmy Exatel.

W ciągu ostatnich 20 lat państwo polskie konsekwentnie pozbywało się ogromnych aktywów telekomunikacyjnych, które posiadało jeszcze pod koniec lat 90. – Gdy weszliśmy w epokę internetu, w Polsce w najlepsze trwał proces wyzbywania się tych aktywów. W 2015 r. już tylko Exatel, należący wtedy do Polskiej Grupy Energetycznej, był jedynym operatorem telekomunikacyjnym i dostawcą usług z dziedziny cyberbezpieczeństwa pozostającym w rękach państwa – mówi w rozmowie z ­PAP-em Bończa-Tomaszewski.

Wprawdzie w latach 90. prywatyzacja monopoli telekomunikacyjnych była światowym trendem, jednak państwa, w szczególności europejskie, zostawiały sobie w tym sektorze znaczące udziały lub inne narzędzia kontroli. Według prezesa Exatela na tym tle Polska, wyprzedając niemal wszystkie swoje telekomunikacyjne aktywa, była ewenementem. Zdaniem Bończy-Tomaszewskiego, wycofanie się polskiego państwa z cyberprzestrzeni miało ogromne konsekwencje, ponieważ w tym czasie telekomunikacja dynamicznie się rozwinęła, a internet stał się najważniejszą przestrzenią ludzkiej komunikacji. 

W rezultacie takie państwa jak Polska w wielu ważnych obszarach stały się petentami, a rodzimi przedsiębiorcy zostali zepchnięci na margines rynku. 

– To jest sytuacja dla państwa bardzo niekomfortowa, a pogłębienie tego procesu może w przyszłości zagrozić rozwojowi gospodarczemu i wolności obywateli – podkreśla Bończa-Tomaszewski. Dodaje, że na szczęście widać symptomy odwrócenia tego trendu, a dowodem na to – w jego opinii – jest odkupienie Exatela przez skarb państwa od PGE za 368 mln zł.

Nikodem Bończa-Tomaszewski brał udział w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. W trwającej dwa dni konferencji 130 prelegentów i ponad tysiąc uczestników z całego świata dyskutowało o cyfrowych wyzwaniach dla Europy, m.in. o bezpieczeństwie obiektów ważnych z punktu widzenia państw i społeczeństw, takich jak szpitale, lotniska czy banki, a także o potencjale państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony.

Kierowany przez Bończę-Tomaszewskiego Exatel, oprócz komercyjnej oferty dla biznesu, realizuje wiele ważnych usług na rzecz państwa. Operuje m.in. siecią OST 112 – z jej infrastruktury korzystają m.in. numer alarmowy 112, System Rejestrów Państwowych, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, policja, straż pożarna i ogólnopolska sieć paszportowa. Jak wyjaśnia Bończa-Tomaszewski, Exatel pełni de facto rolę operatora narodowego, bo obsługuje również firmy energetyczne i instytucje finansowe, a także sektor obronny i bezpieczeństwa wewnętrznego.

 

Autor: Jan Kamieniecki

Powrót

© FORUM S.A