​Amerykanie wspominają polskiego bohatera

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ ŚwiatUSA 11 października Amerykanie świętują Dzień Kazimierza Pułaskiego. Święto to, mające upamiętnić nie tylko polskiego generała, który został bohaterem amerykańskiej wojny o niepodległość, ale także zasługi Polonii dla USA, obchodzone jest od 1929 r.

Dzień Pułaskiego upamiętnia tragiczną śmierć generała podczas oblężenia Savannah – jednej z kluczowych bitew w wojnie o niepodległość. Generał Pułaski cieszy się w USA wielkim szacunkiem, podobnie jak inny polski bohater tej wojny, Tadeusz Kościuszko. Jego nazwiskiem nazwano m.in. miasto w stanie Tennessee i jedną z głównych ulic Chicago.

Największe obchody tradycyjnie miały miejsce w Nowym Jorku, gdzie słynną Piątą Aleją przemaszerowała parada złożona z członków Polonii, biznesmenów polskiego pochodzenia, harcerzy itd.

Amerykański prezydent zgodnie z oczekiwaniami nie ograniczył się do suchego wystąpienia w związku ze świętem. „Przywiązanie Kazimierza Pułaskiego do wolności, rządów prawa i suwerenności symbolizuje bliskie związki pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi” – mówił Donald Trump, podkreślając przy tej okazji wspólnotę wartości Polski i USA. „Historia Polski i Stanów Zjednoczonych to historia dwóch narodów, które nigdy nie utraciły nadziei, nigdy nie zostały złamane i nigdy nie zapomniały o swojej tożsamości” – dodał Trump. 

Aż 9,5 mln Amerykanów ma polskie pochodzenie, co czyni ich ósmą co do liczebności mniejszością etniczną w USA. Żołnierze polskiego pochodzenia walczyli w każdej amerykańskiej wojnie, a wielu z nich zostało – wzorem Pułaskiego – bohaterami. 

(wm)

Autor: wm

Powrót

© FORUM S.A