Striptiz, łapówki i nalot agentów CBA

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ Polska

AFERA Łapówkarze zatrzymani na gorącym uczynkuW jednym z warszawskich ekskluzywnych klubów nocnych agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali trzy osoby na gorącym uczynku przyjmowania i wręczania łapówki, czwartą osobę natomiast ujęto po krótkim pościgu. Zatrzymani biznesmeni podejrzewani są o powoływanie się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości.Akcja jak z filmu miała miejsce w poniedziałek późnym popołudniem, a celem nalotu funkcjonariuszy CBA był klub nocny zlokalizowany przy ul. Nowy Świat w stolicy. Agenci uzbrojeni w długą broń weszli do niego siłą, niszcząc drzwi. Piotr Kaczorek z biura komunikacji społecznej CBA powiedział PAP-owi, że taka nietypowa z punktu widzenia postronnych akcja wynikała właśnie z charakteru zdarzenia – „żeby można było przyłapać sprawców na gorącym uczynku przyjmowania i przekazywania łapówki”. 

Z kolei Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA, wyjaśnił „Codziennej”, że korzyści majątkowe miały być wręczone w zamian za „załatwienie sprawy w wymiarze sprawiedliwości”. – W samym lokalu zatrzymano trzy osoby, następnie po krótkim pościgu ujęto również czwartego podejrzanego. Te trzy osoby zostały przyłapane na gorącym uczynku przyjmowania i wręczania łapówki w wysokości 100 tys. euro. Mężczyźni przyjmujący korzyść majątkową powoływali się również na wpływy w wymiarze sprawiedliwości – powiedział nam Temistokles Brodowski. Jak dodał, w stosunku do jednego z podejrzanych toczyło się wcześniej postępowanie przygotowawcze, a łapówka miała być gwarantem pozytywnego i nielegalnego zakończenia sprawy. – Mężczyźni zatrzymani w klubie nocnym obiecywali jednemu z podejrzanych korzystne rozwiązanie toczącego się przeciwko niemu postępowania, wraz ze zwrotem mienia zabezpieczonego podczas jego trwania. 

– Funkcjonariusze CBA przeszukali klub, samochody oraz miejsca zamieszkania podejrzanych i zabezpieczyli wiele nośników pamięci oraz komputerów – powiedział nam rzecznik biura. „Codzienna” dowiedziała się również, że w klubie zabezpieczono monitoring, który zarejestrował zatrzymanych mężczyzn. – Zebrane przez nas dowody zostaną teraz przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która dalej poprowadzi sprawę – wyjaśnił Brodowski. Z informacji uzyskanych w prokuraturze okręgowej dowiedzieliśmy się, że czynności procesowe dotyczące zatrzymanych biznesmenów zaplanowane są na dziś, a następnie najprawdopodobniej zostanie skierowany wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie.

Autor: Jan Przemyłski

Powrót

© FORUM S.A