Będą podwyżki dla lekarzy rezydentów

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ Polska

ZDROWIE Młodzi lekarze wznawiają protest głodowyPodjęliśmy decyzję, że w 2018 r. pula na wynagrodzenie dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. – poinformowała wczoraj premier Beata Szydło. Wczoraj szefowa rządu spotkała się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL. Młodzi lekarze nie byli jednak zadowoleni z przebiegu rozmów i wznowili protest głodowy.

Dorota Łomicka

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło poinformowała, że trwają prace nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. – Ta ustawa jest praktycznie przygotowana i myślę, że w najbliższym czasie będzie mogła być również skierowana do uzgodnień rządowych i prac parlamentarnych – powiedziała szefowa rządu.

– Podjęliśmy decyzję, że w 2018 r. pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu z wydatkami realizowanymi przez naszych poprzedników. Na ten cel w 2015 r. przeznaczono 812 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie będzie to 1,179 mld zł – zapowiedziała wczoraj premier Szydło.

Premier zadeklarowała też, że do końca 2021 r. lekarze rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł, natomiast jeszcze w tym roku – z wyrównaniem od lipca – rezydenci będą otrzymywali pieniądze w ramach puli podwyżek.

Po południu szefowa rządu spotkała się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. – Zgodziliśmy się wszyscy, że to są bardzo istotne, ważne tematy i chcemy nad nimi pracować. Moja oferta polega na tym, że powołujemy wspólny zespół z udziałem przedstawicieli środowiska rezydentów, przedstawicieli środowisk innych zawodów medycznych i przedstawicieli rządu – powiedziała po spotkaniu premier Szydło. – Jestem otwarta na współpracę i liczę na otwartość ze strony środowisk medycznych – zapewniła.

Przebieg rozmów nie zadowolił jednak protestujących lekarzy rezydentów, którzy od ubiegłego poniedziałku prowadzili protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, domagając się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyżki wynagrodzeń. – Rozmowy z premier Beatą Szydło nie przyniosły oczekiwanych skutków – oświadczył po spotkaniu Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarze rezydenci wznowili zawieszony w godzinach porannych protest głodowy.

Do czasu oddania tekstu do druku nie był znany oficjalny komunikat Porozumienia Rezydentów OZZL.

(PAP)

Powrót

© FORUM S.A