Koniec oddawania kamienic z ludźmi

numer 1850 - 12.10.2017 ▶ Temat Dnia

REPRYWATYZACJA Jest projekt dużej ustawyDo tej pory mieszkańcy zreprywatyzowanych kamienic byli bezprawnie wyrzucani z mieszkań, które odkupili od miasta handlarze roszczeniami. Teraz interes mieszkańców ma zabezpieczyć duża ustawa reprywatyzacyjna. Nad jej przygotowaniem czuwał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Nie udało się dotychczas uchwalić dużej ustawy reprywatyzacyjnej dlatego, że nikt nie był w stanie oszacować, jaka jest skala roszczeń i w jaki sposób należałoby zabezpieczyć na to środki. My proponujemy rozwiązanie, aby spadkobiercy danej nieruchomości mieli rok na składanie swoich roszczeń. Wówczas będziemy mogli zabezpieczyć środki na te roszczenia – powiedział podczas wczorajszej konferencji Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej badającej aferę reprywatyzacyjną w Warszawie.

Wspomniana ustawa zakłada zwrócenie spadkobiercom 20 proc. wartości nieruchomości w ramach rekompensaty i wygaszenie do niej roszczeń. Uprawnieni będą mogli zamiast pieniędzy dostać także obligacje skarbowe. Wówczas otrzymają równowartość 25 proc. wartości kamienicy. Jeżeli w ciągu roku nikt nie zgłosi roszczeń, nieruchomość przejdzie na skarb państwa. – Środki trafią jedynie w ręce byłych właścicieli i spadkobierców, czyli krewnych w linii prostej i ewentualnie małżonka. Koniec oddawania kamienic na kuratora, koniec oddawania kamienic na reaktywowane spółki, koniec oddawania kamienic na osoby zmarłe, koniec handlowania roszczeniami i wreszcie najważniejsza rzecz – koniec oddawania kamienic czy nieruchomości razem z ludźmi – dodał Jaki.

Nowe przepisy obejmą nieruchomości nie tylko warszawskie, ale w całej Polsce. Ustawa ma być uchwalona do końca br., a pierwsze roszczenia wypłacone w 2019 r. – Jest to projekt rządowy, dlatego teraz skierujemy go do konsultacji wewnątrzresortowych, a następnie konsultacji społecznych – poinformował wiceminister.

O potrzebie uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej mówi się od wielu lat. Również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zarzucała obecnym władzom, że powołuje komisję weryfikacyjną, która leczy skutki problemu, a nie przyczyny. Sama jednak nie zrobiła nic, by zahamować dziką reprywatyzację w Warszawie. Nie chce również złożyć wyjaśnień przed komisją weryfikacyjną.

Autor: Klaudia Dadura

Powrót

© FORUM S.A