Nie tacy starzy piłkarze

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Sport

MISTRZOSTWA ŚWIATA Pod względem wieku jesteśmy w środku stawki

Po awansie reprezentacji Polski na mundial zewsząd pojawią się głosy, że dla naszych piłkarzy będzie to praktycznie ostatnia szansa odniesienia sukcesu na poważnej międzynarodowej imprezie. Czyżby? Przyjrzeliśmy się składom wszystkich zwycięzców grup z Europy i wcale nie jest z nami tak źle.

Łukasz Fabiański, Jakub Błaszczykowski czy Łukasz Piszczek są już po trzydziestce. W przyszłym roku okrągłe urodziny świętować będą m.in. Kamil Glik, Kamil Grosicki czy Robert Lewandowski. To siła piłkarskiego wieku, ale wcale nie musi oznaczać, że trzon naszej kadry właśnie gra na maksimum swoich możliwości. Co więcej, z tych zawodników po mundialu odpadnie prawdopodobnie tylko Piszczek, który nosi się z zamiarem zakończenia kariery reprezentacyjnej.

W trzech ostatnich spotkaniach z Kazachstanem, Armenią i Czarnogórą średnia wieku naszej podstawowej jedenastki niewiele przekraczała 28 lat. To tylko odrobinę więcej niż u słynących ze szkolenia młodzieży Hiszpanów, choć trzeba przyznać, że podczas gdy Adam Nawałka skorzystał zaledwie z kilkunastu zawodników, w trzech ostatnich eliminacyjnych próbach w drużynie z Półwyspu Iberyjskiego zagrało aż 23 piłkarzy. Najstarszy z nich Aritz Aduriz ma już 36 lat, a niewiele młodszy jest Andrés Iniesta. Na rutynę również stawiają niesamowici w tych eliminacjach Belgowie. A przecież ponoć nikt nie szkoli młodzieży z taką skutecznością jak oni. Tam też linię obrony stanowią zawodnicy ok. 30. roku życia.

Powiew młodości czuć zdecydowanie w składzie Niemców czy Francuzów. Nasi rywale w eliminacjach do Euro 2016 faktycznie dysponują plejadą młodych zawodników już gotowych do gry na wysokim poziomie. W trzech ostatnich spotkaniach najstarszym zawodnikiem, który pojawił się na boisku, był Mesut Oezil. A ma on zaledwie 28 lat. Wiele wskazuje na to, że to właśnie te reprezentacje zdominują futbol w następnych latach. 

Co warte zauważenia, w czołowych zespołach naszego kontynentu coraz trudniej się przebić nastolatkom. Wśród zwycięzców grup jest tylko jeden taki przypadek. To 19-letni ­Kylian Mbappé, absolutny fenomen, o którym już teraz mówi się, że wkrótce zostanie najlepszym piłkarzem na świecie. 

Jedno, co z całą pewnością rzuca się w oczy, to fakt, że brakuje w kadrze Adama Nawałki piłkarzy przed 25. rokiem życia, którzy już teraz odgrywaliby ważną rolę w drużynie. Wyjątkami są Piotr Zieliński i walczący o podstawowy skład Karol Linetty. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, co mogą powiedzieć Islandczycy. Ich zespół jest zdecydowanie najstarszy ze wszystkich drużyn. Jak przyznał ich selekcjoner Heimir Hallgrímsson, następców nie ma skąd brać, bo zawodowo uprawiających futbol Islandczyków jest niewiele ponad setka. 

Autor: Krzysztof Oliwa

Powrót

© FORUM S.A