Funt na minusie

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Gospodarka

WALUTY Protokół FOMC bez większego wpływu. Rynek spokojny, a zmiany czołowych par niezbyt znaczące.  Wyjątkiem był funt, który wyraźnie osłabł po południu.

Środa była kolejnym dniem umocnienia euro, które zyskało do dolara ponad 0,4 proc. Waluta USA traciła także do funta i franka, a dodatni odczyt odnotowała jedynie do jena. Opublikowany wieczorem protokół FOMC zdaniem analityków nie wpłynie na grudniową decyzję w sprawie stóp procentowych, która wydaje się pewna. Coraz silniejsze jest przekonanie o wzroście inflacji w USA, co powinno być efektem niskiego bezrobocia. Dolar jednak w środę stracił, bo być może inwestorzy oczekiwali czegoś więcej, choć sam ruch EUR/USD już po ogłoszeniu protokołu był tylko symboliczny.

Czwartkowe przedpołudnie dla głównej pary rynku cechowało się widocznymi wahaniami w stosunkowo wąskim przedziale. EUR/USD tuż po godz. 10.30 zyskiwało zaledwie 0,01 proc., a najlepszy z europejskiej perspektywy odczyt miało tuż po godz. 8, gdy zyskiwało 20 pipsów. Osłabienie trudno wiązać z francuskim odczytem inflacyjnym, który okazał się zbliżony do zakładanego.

Po południu euro nieznacznie traciło do dolara. W wypadku funta spadek był większy i od maksimum z godz. 8 waluta straciła prawie 50 pipsów. Najlepiej w relacji do dolara prezentowały się waluty z antypodów. AUD zyskiwał 0,44 proc., a NZD nieznacznie więcej. Dla AUD, podobnie jak w wypadku funta, ostatnie dwie godziny to jednak osłabienie waluty.

Złoty tracił do dolara, ale zmiana kursu nie była zbyt znacząca i nie niwelowała dobrego kierunku zapoczątkowanego w ubiegły piątek. W relacji do euro złoty także tracił, jednak tu różnica była jeszcze bardziej symboliczna i wynosiła 0,05 proc.  Poranny odczyt wskaźnika inflacji wg BIEC-u nie oznaczał zmiany sytuacji, a prognozy wrześniowej inflacji wskazywały na utrzymanie poziomu bliskiego 2,2 proc.

Złoty zyskiwał za to do franka, za którego płacono znowu mniej niż 3,7 zł.

Po godz. 12 funt rozpoczął marsz na południe, a dwie godziny później w relacji do dolara tracił 0,7 proc. Euro pozostawało na symbolicznym minusie, a dodatnie, choć słabsze odczyty utrzymały AUD i NZD. Na minusie była także waluta kanadyjska, dla której październik jest jak na razie bardzo zmiennym okresem.

O 16.30 miało miejsce publiczne wystąpienie szefa EBC. Odbiór wystąpienia być może zadecyduje o końcówce tygodnia, bo inwestorzy oczekują wstępnego scenariusza na najbliższe posiedzenie EBC, które odbędzie się 26 października.

Powrót

© FORUM S.A