Elektromobilność bardziej konkretna

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Gospodarka

INWESTYCJE Fabryka baterii do elektromobilów powstanie w Polsce

Koreański koncern  LG Chem wybuduje w Polsce  największą w Europie fabrykę  baterii  do samochodów elektrycznych.

Nowa fabryka LG Chem Wrocław Energy sp. z o.o. powstanie   na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Budowa zostanie ukończona w 2018 r. –  LG Chem wybrało Polskę jako najbardziej konkurencyjną lokalizację produkcji na potrzeby koncernów samochodowych w Europie i na świecie. Budowany w Kobierzycach zakład będzie fabryką, w której będą produkowane najnowocześniejsze baterie litowo-jonowe do samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej Chang-Beom Kang, wiceprezes LG Chem Ltd.

W nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa. Wysoki poziom technologiczny produkcji oraz planowane przez spółkę utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego będą wymagały zatrudnienia ok. 400 inżynierów: automatyków, elektroników, chemików i informatyków. LG planuje nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

– Globalne innowacyjne firmy coraz chętniej wybierają Polskę  jako miejsce do inwestowania. To dowód na to, że wprowadzane przez rząd zmiany idą w dobrym kierunku. Inwestycja LG Chem w Kobierzycach wpisuje się doskonale w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Projekt niesie też nową jakość w inwestycjach bezpośrednich w Polsce, stanowiąc kamień milowy w rozwoju elektromobilności – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Zakład LG Chem to kolejna duża inwestycja po Daimlerze, Toyocie, Fiacie i Volkswagenie, którą udało się przyciągnąć dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju i podległym mu instytucjom. Jak podkreślił Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu  SA, w tym roku dwa na trzy nowe stanowiska pracy przy produkcji w całej Unii powstawały w Polsce. – Cieszymy się, że inwestorzy doceniają potencjał specjalnych stref ekonomicznych. O atrakcyjności stref zarządzanych przez ARP decydują przede wszystkim wysokie kwalifikacje pracowników oraz możliwości kooperacyjne, które przyciągają duże innowacyjne projekty – powiedział Chludziński. Przykładem jest  Starion Poland, producent obudów i elementów z tworzyw sztucznych, który na początku września rozpoczął budowę wartej 55 mln zł fabryki komponentów do produkcji baterii.

Autor: Andrzej Ratajczyk

Powrót

© FORUM S.A