KE może pogrzebać Nord Stream 2

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Gospodarka

SUROWCE KE przygotowuje propozycje zmian w przepisach, by cały Nord Stream 2, również w części biegnącej przez Morze Bałtyckie, podlegał restrykcjom unijnego prawa. Takie regulacje mogą przekreślić projekt Rosjan.

Komisja wystąpi z propozycją doszczelnienia dyrektywy gazowej. W tej chwili toczą się rozmowy na ten temat wewnątrz Komisji. Propozycja ma być przedstawiona do połowy listopada – podały dobrze poinformowane źródła. Chodzi o regulacje z 2009 r., na których opiera się trzeci pakiet energetyczny. 

Objęcie morskiej części planowanego przez Rosjan gazociągu restrykcjami trzeciego pakietu energetycznego byłoby niekorzystne dla Gazpromu. Oznaczałoby bowiem, że spółka ta musiałaby zapewnić innym dostawcom dostęp do Nord Stream 2, a jej własne dostawy przez ten rurociąg mogłyby zostać ograniczone nawet do 50 proc. Takie warunki sprawiłyby, że Nord Stream 2 przestałby być opłacalny. 

Komisja Europejska chce dostać od państw unijnych mandat na rozmowy ze stroną rosyjską, żeby wynegocjować jakiś reżim prawny dla bałtyckiej części Nord Stream 2, ale różnice w stanowiskach krajów członkowskich mogą sprawić, że ustalenie takiego mandatu będzie niemożliwe

Pozostało 51% treści.

Autor: pch

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A