Warszawa i Londyn zacieśniają sojusze

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Świat

WIELKA BRYTANIA Polsko-brytyjski szczyt ministrów obrony i spraw zagranicznychWczoraj w Londynie odbyło się bilateralne spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii, poświęcone m.in. współpracy wojskowej obu krajów i omówieniu bieżącej polityki międzynarodowej. – Polska to dla nas kluczowy partner w kwestii europejskiego bezpieczeństwa – przyznał szef brytyjskiego MON-u Michael Fallon. 

Konsultacje w formule tzw. kwadrygi (czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego, poprzedzonego bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów) to jeden z formatów kontaktów, który trwale wpisał się do tradycji sojuszniczych relacji Polski i Zjednoczonego Królestwa. Rozmowy odbywają się corocznie od 2010 r. i stanowią jeden z głównych elementów dyplomacji między Londynem a Warszawą.  

Podczas wczorajszego spotkania w stolicy Wielkiej Brytanii ministrowie spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i Boris Johnson rozmawiali na temat pogłębiania obszarów polsko-brytyjskiej współpracy na forach międzynarodowych po brexicie, który ma nastąpić najpóźniej wiosną 2019 r. – Polacy są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii. Ich prawa to kluczowa kwestia w dwustronnych relacjach – zaznaczył Waszczykowski. Ministrowie omówili również polityczne priorytety obu krajów, które zostaną zaprezentowane na przyszłorocznym szczycie NATO w Brukseli.  

Z kolei ministrowie obrony Antoni Macierewicz i Michael Fallon skupili się na omówieniu współpracy militarnej obu krajów. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów szef brytyjskiego MON-u zapewnił o silnym sojuszu, łączącym Polskę i Wielką Brytanię. – Pomimo brexitu stosunki polsko-brytyjskie stają się bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Postrzegamy Polskę jako kluczowego partnera Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z UE – stwierdził Fallon w rozmowie z PAP-em. W trakcie wczorajszych konsultacji w Londynie strona brytyjska zobowiązała się do utrzymania wszystkich gwarancji bezpieczeństwa wynikających z międzynarodowych porozumień. Warto przypomnieć, że brytyjscy żołnierze dowodzą grupą bojową NATO w Estonii. Ponadto 150 wojskowych z brytyjskiego pułku rozpoznawczego stacjonuje w Polsce. 

Podczas wizyty w Londynie ministrowie Waszczykowski i Macierewicz znaleźli także czas, by porozmawiać z miejscową Polonią. Szef MSZ-etu spotkał się z rodakami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Z kolei minister Macierewicz odwiedził miejsca pamięci związane ze służbą polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej – pomnik Polish War Memorial w Londynie, a także bazę Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Northolt.

Autor: Konrad Wysocki

Powrót

© FORUM S.A