​Odradza się idea Wielkiej Albanii

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Świat

BAŁKANY Władze w Prisztinie chcą, by obywatele Kosowa mogli w łatwiejszy niż dotychczas sposób otrzymywać obywatelstwo Albanii. Postulat ten budzi obawy o chęć realizowania idei Wielkiej Albanii.

Prezydent Kosowa Hashim Thaçi podczas wizyty w Tiranie poinformował, że poprosił swojego albańskiego odpowiednika Ilira Metę o ułatwienie jego rodakom otrzymywania albańskiego obywatelstwa, by mogli dzięki temu w łatwiejszy sposób podróżować po Europie. Oskarżył przy tym Unię Europejską o „całkowite odizolowanie” jego kraju i odbieranie mu perspektywy udziału w „rodzinie euroatlantyckiej”. Ze słowami tymi zgodził się Meta, który powiedział, że należy skończyć z „izolacją i dyskryminacją obywateli Kosowa”. Dodał przy tym, że z Kosowa płynie do Albanii wiele próśb o przyznanie obywatelstwa.

Kosowo jest obecnie na etapie negocjowania z UE liberalizacji systemu wizowego. Jednak z sześciu bałkańskich państw aspirujących do wejścia do wspólnoty jest jedynym krajem, którego obywatele muszą się ubiegać o wizę, podróżując po Europie. Bruksela nie spieszy się z ułatwieniami, gdyż domaga się od władz w Prisztinie poprawy walki z korupcją i przestępczością, co jest jedną z głównych bolączek tego kraju

Pozostało 51% treści.

Autor: Aleksander Kłos

Wykup prenumeratę Powrót

© FORUM S.A