Polacy w brytyjskich wyborach lokalnych

numer 1851 - 13.10.2017 ▶ Świat



UK Powołany przez księcia Jana Żylińskiego ruch obywatelski Duma Polska (DP) wystartuje w wyborach samorządowych, które odbędą się w 2018 r. w brytyjskiej stolicy.

Polacy, którzy zgłaszają się do niedawno powołanej Dumy Polskiej, zostaną poddani selekcji. Następnie mają zawalczyć w wyborach samorządowych w Londynie o głosy nie tylko Polonii, ale również obywateli z innych krajów nowej Unii mieszkających na Wyspach.

Walka w wyborach samorządowych jest reakcją na brexit oraz incydenty ksenofobiczne wymierzone w obcokrajowców, mieszkających w Wielkiej Brytanii. Według księcia, reprezentacja polityczna DP będzie skutecznie walczyła o interesy Polaków mieszkających w brytyjskiej stolicy.

Nie jest to pierwsza społeczno-polityczna inicjatywa księcia Jana Żylińskiego. Arystokrata kandydował (bez powodzenia) na burmistrza Londynu w wyborach w 2016 r., zdobywając 1 proc. głosów. Z kolei założone na początku br. Biuro Pomocy i Wsparcia „Książę Pomoże” przyjmuje miesięcznie kilkaset nowych zgłoszeń. – Organizacja „Książe Pomoże” to fundament, na którym opieramy naszą pomoc Polakom. Chcemy pokazać naszym rodakom, że nie są sami i mogą się zwrócić do nas z każdym problemem prawnym i społecznym. Pewnemu Polakowi pomogliśmy dostać się do szpitala, innej osobie pomogliśmy znaleźć pracę. Wspomagamy również starsze osoby, odwiedzając je i robiąc im zakupy. Do powołania organizacji zainspirował nas prezydent RP Andrzej Duda, który w czasie swojej kampanii otworzył Dudapomoc, z której każdy mógł bezpłatnie skorzystać – mówi „Codziennej” książę Jan Żyliński.

 

Autor: Paweł Kryszczak

Powrót

© FORUM S.A