Selekcja negatywna

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Sport

Piłka nożna Meksykanie pokazali nam, że do światowej czołówki trochę jeszcze Polsce brakuje

Reprezentacja Polski rozegrała mecz, który dla większości obserwatorów nie miał większego sensu. Po przegranym 0:1 spotkaniu z Meksykiem trudno znaleźć jakiekolwiek pozytywy. Może on być jednak przydatny do negatywnej selekcji przed mundialem w Rosji. 

Mecze z Meksykiem i Urugwajem pokazały, że do reprezentacji nie nadają się (jest to subiektywna ocena reportera „Codziennej”) Kamil Wilczek, Jakub Świerczok i Tomasz Kędziora. Dwaj pierwsi nie wywiązali się ze swojego podstawowego zadania, czyli nie stwarzali żadnego zagrożenia pod bramką rywali, a Kędziora zawiódł w obronie, bo to po jego błędzie padł zwycięski gol dla Meksyku. Słabo, jak zwykle, zagrał też Thiago Cionek, ale jego pozycja w kadrze jest bardzo mocna, bo jak każdy wie, jest pupilkiem selekcjonera. Jak na dwa mecze to tych wniosków jest bardzo mało. W marcu, kiedy reprezentacja zagra dwa następne mecze towarzyskie, materiałów do analizy powinno być więcej, bo w końcu do mistrzostw świata zostaną wtedy raptem trzy miesiące, więc trudno podejrzewać, żeby którykolwiek piłkarz spoza pierwszej jedenastki reprezentacji po prostu sobie je odpuścił, tak jak niektórzy z graczy w sobotę i poniedziałek. 

Po sukcesach ekipy Adama Nawałki poprzeczka została zawieszona wyżej niż wcześniej. I dlatego takie spotkania, jak to z Meksykiem, odbierane są skrajnie negatywnie. 

– Kompletnie mnie to nie martwi, że w obu meczach nie strzeliliśmy gola. – Jestem realistą i zdaję sobie sprawę, że takie mecze, które rozgrywane są po wywalczeniu awansu do mistrzostw świata, służą selekcji oraz wypróbowaniu innych systemów gry. Chcieliśmy sprawdzić ustawienie z trójką obrońców. Z Urugwajem wyglądało to całkiem dobrze, ale z Meksykiem już gorzej. To jednak drużyna ze światowej czołówki. Na pewno wyciągniemy z tego wnioski. Dokonamy gruntownej analizy poniedziałkowego spotkania. Indywidualne oceny będziemy wystawiali po tym, jak opadną emocje. Nie chcę oceniać gry poszczególnego zawodnika od razu po meczu. Mamy młodych zawodników, którzy harmonijnie się rozwijają. Mam na myśli Piotra Zielińskiego, który zrobił ogromny postęp w porównaniu z grą na Euro 2016. Podobna droga przed pozostałymi. Selekcja została poszerzona. W porównaniu z podstawowym składem z meczu z Portugalią na Euro 2016 w Gdańsku wystąpiło tylko dwóch graczy w pierwszej jedenastce. Mecz pokazał dużą różnicę pomiędzy nami a Meksykiem. Mam nadzieję, że będziemy dobrze przygotowani do przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji – zakończył Nawałka.

Największym pozytywem spotkań z Urugwajem i Meksykiem była zdaniem wielu obserwatorów postawa zaledwie 22-letniego stopera Zagłębia Lubin Jarosława Jacha. Debiutant nie popełniał większych błędów, udowadniając, że jest godnym następcą Kamila Glika i Michała Pazdana. 

– Nie czuję się wygranym, ale czuję, że spełniłem swój obowiązek. Wydaje mi się, że wycisnąłem maksa z tego zgrupowania, zagrałem, czego przed przyjazdem na kadrę absolutnie się nie spodziewałem, dwa pełne mecze, w których zaprezentowałem solidny poziom. Na pewno dałem trenerowi Nawałce sygnał, że jestem gotowy podjąć walkę o wyjazd na mistrzostwa świata do Rosji. W drugim meczu czułem się pewniej i swobodniej. Wydaje mi się, że pokazałem, iż potrafię wygrać zarówno pojedynek główkowy, jak i na ziemi, wyprzedzić rywala, nie najgorzej również wyprowadzam piłkę. Muszę natomiast zadbać o to, aby utrzymywać koncentrację przez całe spot­kanie. Sporo się nauczyłem podczas tego zgrupowania i cieszę się, że także na treningach, zwłaszcza tych późniejszych, bo na początku towarzyszyło mi trochę stresu, pokazałem się z dobrej strony – powiedział Jach.

Mecze towarzyskie z Urugwajem i Meksykiem zostały zakontraktowane po to, żeby nasi piłkarze oswoili się z zupełnie innym niż europejski systemem gry. Na mistrzostwach możemy bowiem trafić na zespoły z innych kontynentów. Na razie dwie próby okazały się średnio udane, tak jak gra systemem z trzema obrońcami – z Urugwajem zdał on egzamin, z Meksykiem – nie. Teraz czekamy na losowanie grup finałowych, które odbędzie się 1 grudnia w Moskwie. Od jego wyników zależeć będzie, z kim spotkamy się w sparingowych meczach w marcu.

Autor: Artur Szczepanik

Powrót

© FORUM S.A