Tusk, rasiści, rozbójnicy…

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Publicystyka

FELIETON Święto i po święcie

Jak co roku najpierw polskie, później zaś światowe media obiegły informacje o potężnym marszu faszystów/rasistów

/nazistów (!), który przeszedł ulicami Warszawy. Informacje te miały, jak się zdaje, większy niż w poprzednich latach zasięg. Atakującym ideę marszu pomogli w pewnym stopniu również niektórzy z organizatorów, dopuszczając do głosu marginalne, lecz doskonale widoczne grupy, a następnie powielając rasistowski przekaz poprzez social media. 

Transparenty o „białej Europie” i „czystej krwi” znakomicie sprawdziły się w zagranicznych telewizjach, zawsze pierwszych, gdy trzeba pokazać Polaków jako agresywnych, pełnych nienawiści nacjonalistów. 

W kraju z radością temat podjęli politycy opozycji, tradycyjnie łącząc wszystko z rzekomym przyzwoleniem ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Przekaz zaś wzmocniony został niewielką, lecz skuteczną dawką fake newsów, w tym zdjęć sprzed kilku lat, przy których doborze nie przejmowano się nawet zgodnością pory roku czy lokalizacji. Straszony ekstremizmem widz z Zachodu nie będzie przecież analizował, czy faktycznie w listopadzie w Polsce chodzi się w krótkim rękawie, a widoczne na zdjęciu budynki stoją w Warszawie, czy w Łodzi. Tradycyjnie doprawia się Polakom gębę sprawców dzisiejszego zamieszania, lecz również zbrodni sprzed lat, na czym korzystają, jak zwykle, Niemcy, którzy przy okazji zgarnąć mogą trochę międzynarodowej sympatii w sporze o reparacje. 

Niklot i nikt więcej

Jak zwykle obrywają przy okazji stanowiący przecież większość zwyczajni uczestnicy marszu, dla których jest on wydarzeniem radosnym, prawdziwym świętem niepodległości, których wrzuca się do jednego worka z ubranymi na czarno radykałami z Niklotu i „czarnego bloku”. Organizatorzy, dopuszczający do uczestnictwa grupę z agresywnym przekazem i wojowniczym wyglądem, w części z zasłoniętymi twarzami, muszą się liczyć z tym, że dla wielu osób będzie to jedyny dostępny obrazek z marszu – rodziny z dziećmi nielubiącym polskiego patriotyzmu mediom nie są do niczego potrzebne. A gdy od tematu nie da się uciec, jedno ze współorganizujących marsz środowisk brnie w rasistowskie bzdury, ofiarowując przeciwnikom kolejne prezenty. W rezultacie zarówno inne osoby i ugrupowania, związane z Marszem Niepodległości, jak i wiele środowisk szeroko pojętej polskiej prawicy zabrały chyba najmocniej w całej historii głos w sprawie rasizmu, głos zabrał również prezydent Andrzej Duda. Przed nami jednak bardzo wiele pracy, by odkłamać medialne fałszywki i przeinaczenia. 

Tusk nie namieszał

11 listopada to jednak nie tylko Marsz Niepodległości, to również oficjalne, państwowe obchody. Wokół nich rozegrała się interesująca sekwencja zdarzeń, w której główne role odegrali Andrzej Duda i Donald Tusk. W drugiej połowie zeszłego tygodnia prezydent udzielił wywiadu Radiu Maryja i TV Trwam. Rozmowa, która w swoim założeniu miała zapewne uspokoić tych wyborców prezydenta, którzy poczuli się bardzo rozczarowani dalszym przeciąganiem się rozmów w sprawie reformy sądownictwa i wcześniejszymi wetami prezydenta, raczej nie odniosła skutku. Mówiąc o konieczności liczenia się z protestującymi i zasypywaniu podziałów, prezydent rozminął się z oczekiwaniami wielu życzliwych sobie do niedawna osób. Gdy w piątek rano pojawiła się informacja o zaproszeniu Donalda Tuska na państwowe obchody 11 listopada, wystosowanym przez otoczenie Andrzeja Dudy, dla wielu osób było to potwierdzenie jak najgorszych przeczuć. Wiadomość o udziale Tuska podana została przez media w dość specyficzny sposób: jej odbiorcy uznać mieli, że pojawia się on jako wyjątkowy gość, do którego prezydent wysłał jakieś specjalne zaproszenie. Wersja ta obowiązywała przez kilka godzin, powodując zamęt i dezorientację, a czasem wręcz rozgoryczenie prawicowego elektoratu. Później jednak doczekaliśmy się oficjalnych informacji ze strony pałacu, z których wynikało, że nie wydarzyło się nic, co by wychodziło poza standardy zaproszeń byłych ważnych urzędników państwowych na tego typu uroczystości. 

Nawet wtedy jednak Tusk próbował nadal prowadzić swoją grę, mówiąc, że tym razem zaproszenie było bardziej niż zwykle, serdeczne, co również obalone zostało przez prezydenckich urzędników. Czy były premier liczył na rozegranie wyborców prawicy z 2015 r. i wbicie mocniejszego klina między prezydenta a jego obóz polityczny, czy też spodziewał się entuzjastycznego powitania przez Polaków, czegoś w rodzaju szopki, widzianej kilka miesięcy temu na Dworcu Centralnym, tym razem w większej skali i bez udziału KOD-u i innych skompromitowanych entuzjastów? Tego się już chyba nie dowiemy, bowiem wszystkie ewentualne plany Tuska zaczęły się sypać jeszcze w piątek wieczorem.

Przed rekonstrukcją

Gdy Jarosław Kaczyński wraz z uczestnikami obchodów kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej modlili się jeszcze na wieczornej mszy w katedrze św. Jana w Warszawie, w internecie pojawiła się zupełnie niespodziewana wiadomość o porozumieniu w sprawie reformy sądownictwa. W najbardziej dotąd problematycznej kwestii wyboru do ­KRS-u osiągnięto kompromis na warunkach zbliżonych do propozycji PiS-u, a zarazem pozwalających wyjść prezydentowi z twarzą z przeciągającego się sporu. W wypadku niemożności wyboru członków KRS-u oczekiwaną przez Andrzeja Dudę większością 3/5 decydować miała większość zwykła, przy równoczesnym zagwarantowaniu opozycji obecności w radzie ich kandydatów. Czy Belweder chciał w ten sposób naprawić ewentualne straty, związane z medialnym atakiem Tuska i jego przyjaciół, tego nie wiemy, jest jednak faktem, że ta szybko potwierdzona informacja prawie całkowicie odmieniła panujący od rana niekorzystny klimat wokół prezydenta. W sobotę zaś Tusk podczas państwowych uroczystości nie był, jak sobie zaplanował, gwiazdą pierwszego formatu, lecz bohaterem drugiego planu, ukrytym za plecami innych polityków i wygwizdanym podczas składania wieńców przez mieszkańców Warszawy. „W co gra Donald Tusk?” – pytali 10 listopada publicyści. Dzień później okazało się, że w cokolwiek Tusk by grał, przegrał boleśnie.

W zeszłym tygodniu trochę mniej mówiło się o rekonstrukcji rządu. Wątek personalny zastąpiły informacje o zaproponowanych przez premier Beatę Szydło zmianach strukturalnych. Gdy w poniedziałkowy wieczór Jarosław Kaczyński zapowiedział się w „Gościu Wiadomości”, w niektórych pokojach redakcyjnych potraktowano to jako potwierdzenie się przecieków o zastąpieniu Szydło przez samego prezesa PiS-u, ostatecznie jednak spekulacje te kolejny raz nie zyskały potwierdzenia. Przeciwnie, rekonstrukcja rządu została przesunięta na grudzień, w związku z pracami nad proponowanymi przez Beatę Szydło zmianami w kompetencjach i strukturze ministerstw. Być może nadchodzące tygodnie staną się więc okazją dla kilku najczęściej wymienianych jako zagrożonych dymisją ministrów, by wykazać się przyspieszeniem działań, co może, choć oczywiście nie musi, wyjść wszystkim na zdrowie.

Niestety wydaje się, że przyspieszył również warszawski ratusz, ośmielony łagodnością sądów dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Razem z posiadającym zarzuty adwokatem, zapewne na złość PiS-owi przywróconym właśnie do Okręgowej Rady Adwokackiej, przystąpiono do czyszczenia, tuż przed zimą, kolejnych kamienic na warszawskiej Pradze. Udało się w końcu, jak się przynajmniej zdaje, zdekomunizować warszawskie ulice. Czy uda się wreszcie powstrzymać urzędniczy rozbój na mieszkańcach stolicy?

Autor: Krzysztof Karnkowski

Powrót

© FORUM S.A