Jesień żniw płytowych

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Kultura

NOWOŚCI Brodka, Organek, Rogucki i Stacey Kent

Liczba nowych płyt na sklepowych półkach jest odwrotnie proporcjonalna do liczby liści na drzewach. Wydawcy świetnie wiedzą, że właśnie rozpoczyna się czas uzupełniania płytotek i kupowania prezentów. I tak będzie aż do świąt Bożego Narodzenia, trzymajcie się za portfele.

Wśród płyt, które godne są odnotowania, bezspornie jest nowy album Stacey Kent, mieszkającej w Wielkiej Brytanii Amerykanki. Ta znakomita wokalistka w niedzielę występowała z zespołem w ramach XXXII Silesian Jazz Meeting w Rybniku, a my za sprawą „I Know I Dream – The Orchestral Sessions” możemy jej posłuchać w przepięknej oprawie orkiestrowej, pastelowej, stonowanej. Co tu ukrywać, ta muzyka klimatem koresponduje z aurą i szczególnym czasem jesiennej szarugi. 

Smaczne smyczki

Dźwięki niosą ze sobą ciepło, a to płynie ze swingujących, balladowych fraz, miejscami dobarwionych szczyptą soulu („Bullet Train”), rumbą („Les Amours Perdues”) czy bossa novą („To Say Goodbye”). Sekcja rytmiczna pięknie dopełnia orkiestrę kameralną (znakomicie zaaranżowane smyczki), a za instrumentację odpowiadał Tommy Lawrence, w jednym z utworów wspierany przez saksofonistę Jima Tomlinsona, prywatnie męża sprawczyni albumu. Stacey Kent jest wokalistką szczególną, dla mnie bezspornie należącą do pierwszej piątki na świecie. Kiedy ponad 20 lat temu pierwszy raz widziałem ją śpiewającą (była ozdobą gali targów książki pedagogicznej w jednym z warszawskich hoteli), napisałem, że z taką aparycją i głosem, w dodatku będąc białą dziewczyną w pięknej sukni i… glanach, robi się karierę popową. Skąd więc ten jazz? Amerykańska gazeta, chcąc przedrukować moją opinię, poprosiła o zgodę na wykreślenie słowa „biała”, bowiem było ono według kanonów amerykańskich rasistowskie. Ale gdy się słucha, jak Stacey śpiewa, jesteśmy pewni, że zrobiła dobry wybór. Jazz to jej środowisko naturalne. A że po drodze odwiedziła najbardziej prestiżowe sale świata z Carnegie Hall na czele i zdobyła liczne laury, to całkiem inna strona tego samego medalu. I niech to jazzowanie trwa.

Kobieco i po męsku

„Męskie Granie 2017” to dwupłytowy album, dźwiękowe echo popularnej trasy koncertowej. Zawiera utwory w wykonaniu takich artystów, jak m.in.: Męskie Granie Orkiestra 2017 (Brodka, Tomasz Organek, Piotr Rogucki), Hey, Coma, Voo Voo, Lao Che, Miuosh, GrubSon, projekt Obywatel G.C. 2.0 (piosenki Grzegorza Ciechowskiego w nowych interpretacjach gwiazd naszej sceny pop & rock). Warto dodać, że album jak zwykle ma dwie wersje, standardową i z bonusami (oczywiście polecam tę drugą). Wspomniany bonus otrzymujemy w postaci oryginalnej, studyjnej wersji tegorocznego leitmotivu trasy „Męskiego Grania”, piosenki „Nieboskłon” oraz „Od dawna już wiem” Korteza. A co wypada tutaj szczególnie? Ot, choćby wszystkie piosenki Ciechowskiego, warto bowiem posłuchać, jak młoda brać mierzy się z legendą, choć niestety dla niektórych to walka z cieniem, bowiem trudno przebić oryginał (jak choćby w wypadku piosenki „Ciało”, tutaj Skubas). 

Brodka kontra Staszewski

Świetnie natomiast brzmi inny cover „Tata dealera” ze śpiewającą Moniką Brodką. Choć porównanie z oryginałem Kazika Staszewskiego jest nieuniknione, to jednak przeniesienie ciężaru z głosu męskiego na żeński sprawia, że piosenka przeżywa facelifting. Natomiast to, że „Nie wierzę politykom” śpiewa z orkiestrą „Męskiego Grania” Arkadiusz Jakubik, zyskuje po wiosennym zamieszaniu z festiwalem opolskim drugie dno. 

Dwupłytowy album „Męskie Granie 2017” to rynkowy pewniak. Wielotysięczne tłumy na wyprzedanej trasie, fani gwiazd trasy (bilety na koncerty trasy MG to chyba najbardziej rozchwytywany towar wakacyjnego grania w Polsce), to potencjalni, wierni nabywcy. Jak to się mówi w tzw. branży, platynowa płyta zawarta jest tutaj w kontrakcie. 

Autor: Piotr Iwicki

Powrót

© FORUM S.A