​Kłopoty małych spółek (1)

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Gospodarka

GIEŁDA Indeks małych spółek ma spore kłopoty. 10 listopada wskaźnik spadł do najniższego od roku poziomu i coraz więcej brakuje mu do 14 tys. pkt. Jednak początek roku to czas silnego wzrostu indeksu. 

Małe spółki nie mają ostatnio dobrej passy. Indeks sWIG80 8 listopada zniżkował poniżej 14 tys. pkt, co oznacza, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wskaźnik odnotował spadek. Szczególnie trudne były ostatnie cztery miesiące. W początkach lipca indeks przełamał poziom 16 tys. pkt, obecna jego wartość to ponad 10 proc. mniej, co jak na wskaźnik oparty na osiemdziesięciu firmach nie jest wartością mało znaczącą.

W tym roku indeks w praktyce cztery razy zmieniał swój skład. Raz, co prawda w ubiegłym roku, w połowie grudnia, ale ustalony wtedy skład i liczba akcji każdej ze spółek w portfelu obowiązywał przez ponad dwa miesiące tego roku. Wtedy w grudniu najsilniejszą firmą całego segmentu była Kogeneracja. Wrocławska firma z sektora energetyki miała udział w indeksie na poziomie 3,3 proc. Zważywszy, że średnia to 1,25 proc., była to spora wartość, która zarazem pokazywała, że nawet najsilniejsza firma przy 10-proc. wzroście nie ma bardzo silnego wpływu na notowania całego indeksu. Kolejne miejsca zajmowały Famur i Farmacol mające nieco mniejsze udziały. Czołowa dziesiątka indeksu miała wtedy 25-proc. udział, co pokazywało względnie stabilny charakter całej grupy. Okres zakończony w marcu był bardzo dobry dla indeksu. O ile na początku stycznia sWIG80 miał 14 259 pkt, to w momencie końca indeksowego kwartału było to ponad 16 200 pkt. Spory, bo wynoszący ponad 15 proc. wzrost, dał nadzieję na kolejne tygodnie, choć najwyższą wartość indeks miał kilka dni wcześniej, gdy osiągnął ponad 16 600 pkt. Później, już w kwietniu jeszcze dwa razy atakował ten wynik.

W kolejnym kwartale na pierwsze miejsce wysunęła się Wirtualna Polska z udziałem ponad 4,1 proc., a kolejne miejsca zajęły Famur i Kogeneracja, co pokazuje, że w czołówce nie zaszły zbyt znaczące zmiany. Czołowa dziesiątka miała udział na poziomie nieznacznie niższym niż 27 proc. Okres trzech miesięcy zakończony w czerwcu to osiągnięcie w kwietniu wysokiego odczytu, a zarazem rozpoczęcie marszu na południe. 16 czerwca indeks miał 16 043 pkt, co oznaczało powolny spadek, a zarazem było sygnałem do rozpoczęcia zniżkowej tendencji.

Kolejny kwartał nie przyniósł szczególnych roszad i skład czołówki indeksu pozostał prawie bez zmian. Czołowa trójka się nie zmieniła, a różnice dotyczyły jedynie symbolicznej zmiany pakietu Wirtualnej Polski. Dla indeksu nie był to udany okres, bo w tym czasie wyraźnie tracił. Spadek wyniósł ponad 5,4 proc., co na tle pozostałych indeksów było widoczną korektą. WIG20 w tym czasie zyskał ponad 8 proc., a indeks średnich firm zwyżkował o 1,7 proc.

I wreszcie bieżący kwartał. To paradoksalnie najtrudniejszy okres dla małych firm. Najtrudniejszy, choć jeszcze niezakończony. Od 15 września do 10 listopada indeks stracił ponad 8,6 proc. W tym czasie także duże i średnie firmy notowały straty. WIG20 stracił ponad 1,6 proc., a indeks mWIG40 około 1 proc. Małe firmy straciły bardzo mocno, a ich indeks zniwelował całoroczny wynik. Porównanie do danych sprzed roku świadczy o ogromnej porażce, bo w ciągu roku średnie firmy zyskały ponad 20 proc., a elita naszego parkietu to ponad 36 proc. wzrostu. Małe spółki z wynikiem 2,1 proc., ale na minusie różniły się bardzo mocno.

Struktura indeksu pod względem składu czołówki nie uległa zmianie. Wyjątkiem był Famur, który wyraźnie zwiększył swój pakiet i ma obecnie ponad 5-proc. udział w indeksie. Do grona spółek dołączyło Echo, które wcześniej było w grupie średnich firm.

Bieżący kwartał nie był korzystny dla spółek. Warto więc zobaczyć, które w tym czasie odnotowały najmocniejszy spadek i jak ta sytuacja związana była z wynikami ekonomicznymi…

Autor: Rafał Grodowski

Powrót

© FORUM S.A