Mocne duże spółki

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ GospodarkaGIEŁDA Warszawa na plusie. Europa po dobrym początku na minusie. Dane o PKB z niewielkim wpływem na rynek. Spore obroty w drugim segmencie. Wahania na CD Projekt.

Dla Europy poniedziałek był fatalny. Mocno odczuli to inwestorzy w Atenach, gdzie spadek przekroczył poziom 2 proc., i w Mediolanie, gdzie akcje straciły ponad procent. Czołowe parkiety również zamknęły sesje spadkami, które przekraczały poziom 0,5 proc. Warszawa także obecna była w tej grupie, ale WiG20 stracił tylko 0,12 proc. Poniedziałkowa sesja za Atlantykiem, będąca często barometrem nastrojów na kolejny dzień, to nieznaczny wzrost indeksu Dow Jones i wskaźnika Nasdaq Composite. Nie znalazło to niestety przedłużenia na rynkach azjatyckich, gdzie dominowała przecena akcji, ale spadki poza rynkiem w Sydney nie były znaczące. Na minusie był Szanghaj, co było zapewne wynikiem słabszym, niż zakładali analitycy październikowych danych z zakresu sprzedaży i produkcji przemysłowej.

Przed godz. 10 europejskie parkiety w zdecydowanej większości notowały wzrost. DAX30 zyskiwał 0,3 proc., a podobny odczyt notował parkiet paryski. Liderem kontynentu był węgierski BUX, który powiększył swoją wartość o prawie 1 proc. 

Na GPW także widoczna była dobra atmosfera. WIG20 zwyżkował o ponad 0,7 proc., a dodatni odczyt notowały także małe i średnie spółki. W czołówce parkietu dobrze prezentowały się PGE i Cyfrowy Polsat.

Podane o godz. 10 dane na temat PKB nie wpłynęły zbyt mocno na rynkową koniunkturę, jednak na tle słabnącej Europy być może pozwoliły na utrzymanie przez warszawski parkiet dodatniego odczytu. Po dwóch godzinach gry obroty przekraczały już 300 mln, a w głównej roli wystąpiły tym razem średnie firmy. Bardzo duża aktywność widoczna była na walorach CD Projektu, a także Dino PL i Play. CD Projekt tracił ponad 9 proc., a przez chwilę zniżkował nawet poniżej 100 zł. 

W południe europejskie parkiety kontynuowały obniżkę notowań. DAX30 tracił 0,08 proc., a wyraźny spadek widoczny był w Wiedniu i Kopenhadze. Warszawa na tym tle była wyjątkiem, utrzymując stabilny poziom głównego wskaźnika. Co ciekawe, odczyty PKB i produkcji przemysłowej dla strefy były zgodne z oczekiwaniami. Być może wpływ na notowania miało euro mocne w relacji do dolara. Ujemny wpływ miał zapewne indeks ZEW, który był niższy od oczekiwań. Na plusie był Londyn korzystający ze słabszego funta.

W połowie sesji, gdy WIG20 zyskiwał 0,6 proc., bardzo dobrze prezentowały się walory CCC zyskujące ponad 3,3 proc., co zapewne było efektem niezłych wyników. O ponad 2 proc. drożał PKN Orlen. Dobrze za sprawą Grupy Azoty prezentował się sektor chemiczny, a słaby odczyt notowały górnictwo i budownictwo.

Bohaterem dnia w dalszym ciągu był CD Projekt, który w połowie sesji miał obroty przekraczające 120 mln zł. Akcje traciły 8,5 proc. Trudno powiedzieć, jaki wpływ na taki scenariusz ma oczekiwanie na wynik za III kwartał. Firma od początku roku mocno zyskiwała i być może inwestorzy realizują zyski.

Przed godz. 14 WIG20 przyhamował i notował wzrost o 0,4 proc. Europa w dalszym ciągu radziła sobie kiepsko i poza Londynem czołowe parkiety były na minusie.Autor: Rafał Grodowski

Powrót

© FORUM S.A