​Euro odrabia straty

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Gospodarka

WALUTY Euro na plusie i powyżej 1,17422. Funt lepiej, choć bez widocznej zmiany. Złoty mocny w relacji do dolara.

Poniedziałek na dolarowej mapie świata przyniósł osłabienie funta i AUD, co w wypadku tej drugiej waluty nie było wielkim zaskoczeniem, bo wpisywało się w trwające od ponad dwóch miesięcy osłabienie. Na minusie był także CAD, a symboliczny spadek o 0,01 proc. odnotowało euro.

Wczorajsze wczesne przedpołudnie zmieniło ten obraz szczególnie dla euro, które po godz. 9 zyskiwało ponad 0,3 proc., a impulsem wzrostowym była publikacja danych na temat niemieckiej inflacji. Ta okazała się niższa niż we wrześniu, ale zgodna z oczekiwaniami analityków. 

Przed godz. 11, gdy podano dane na temat inflacji, funt notował spadek w relacji do dolara. Impulsem do zmiany kierunku były brytyjskie dane wskazujące na wyhamowanie czynnika inflacyjnego. Reakcja funta była więc inna niż w wypadku euro, ale tam spadkowi inflacji w Niemczech towarzyszyły niezłe wyniki ekonomiczne za III kwartał.

Dla złotego poniedziałek był czasem osłabienia w relacji do euro, a wczorajsze przedpołudnie to symboliczna korekta. Dolar to zupełnie inny kierunek i waluta amerykańska traciła do złotego ponad 0,5 proc., kontynuując zniżkowy trend poprzednich dni. Ostatnie pięć dni to osłabienie dolara do złotego o ponad 1,7 proc. Złoty dobrze prezentował się w relacji do franka, zyskując ponad 0,3 proc. i będąc znowu blisko rocznego minimum.

Przed godz. 14 euro kosztowało już powyżej 1,17 dol. Rozpoczęta rano poprawa kontynuowana była przez cały czas i już przed południem euro przekroczyło poziom 1,17 dol. Funt poprawił notowania, ale spadek o 0,1 proc. do dolara był znakiem jego słabości. W relacji do złotego waluta traciła prawie 0,7 proc.

(rg)

Autor: rg

Powrót

© FORUM S.A