PGNiG walczy ze smogiem

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Gospodarka

Środowisko Powietrze bez śmieci – akcja edukacyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wyda setki tysięcy złotych na uczenie dzieci, że czystość powietrza, którym oddychają, zależy od ich zachowań. Ufunduje też wybranym gminom naukowe place zabaw o wartości 100 tys. zł.

Proekologiczna akcja finansowana przez PGNiG skierowana jest do dzieci, gdyż jak wynika z ogólnopolskich badań „Polacy o jakości powietrza”, przeprowadzonych na zlecenie spółki, spośród tysiąca osób ponad 40 proc. dorosłych Polaków uważa, że nie ma wpływu na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Z badań wynika także, że dorośli nie interesują się tym problemem. Tylko jedna czwarta z nich zetknęła się z ostrzeżeniem o smogu, chociaż w czasie ostatniej zimy ten temat niemal nie znikał z mediów.

Jednocześnie ok. 71 proc. ankietowanych miało świadomość, że do powstawania smogu przyczynia się np. palenie śmieci w domowych piecach, 45 proc. zaś wskazało na używanie starych i niesprawnych pieców domowych. Tylko 36 proc. uznało, że zanieczyszczeniu powietrza sprzyja ogrzewanie przy użyciu węgla. Najbardziej niezadowoleni z jakości powietrza są mieszkańcy południowej i centralnej części kraju. W województwie śląskim niezadowolonych było 66 proc. pytanych, w mazowieckim i małopolskim – połowa. Zadowolonych z jakości powietrza okazało się 85 proc. mieszkańców wsi. Jednak zdaniem Marcina Szczudły, dyrektora ds. komunikacji w PGNiG Obrót Detaliczny (OD), większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że tak samo jak mieszkańców większych miast dotyczy ich problem tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych pieców lub z silników spalinowych. 

– Najprostsze piece-kopciuchy oraz kominki i spaliny samochodowe są głównym źródłem smogu w Polsce. Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG-u. Z tego względu PGNiG oraz kilka spółek tej grupy kapitałowej, m.in. Polska Spółka Gazownictwa, PGNiG Termika oraz PGNiG OD, postanowiły włączyć się w kampanię edukacyjną „Powietrze bez śmieci”. Prowadzona przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza akcja ma swoim zasięgiem objąć kilka tysięcy szkół podstawowych i wszystkie gminy w Polsce. Przedstawiciele PGNiG-u zwrócili uwagę, że 33 miasta w Polsce są w światowych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejscowości. Szacują, że wciąż w naszym kraju używanych jest ok. 3 mln sztuk takich urządzeń. Dlatego spółka będzie pomagała mieszkańcom chcącym wymienić swoje piece na bardziej ekologiczne, pomagając m.in. w zaplanowaniu inwestycji, wypełnieniu dokumentów i przygotowaniu wniosków o dotacje celowe. Z pomocą swoich partnerów technicznych zapewni też wykonanie instalacji gazowej lub grzewczej. Należąca do Grupy PGNiG Polska Spółka Gazownictwa podpisała już 457 listów intencyjnych z gminami chcącymi rozwijać lokalne przyłącza gazowe.

Autor: Adam Maciejewski

Powrót

© FORUM S.A