Repolonizacja ciepła

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ GospodarkaENERGETYKA Elektrownia Rybnik zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne na południu Śląska oraz osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław i Kraków, wróciły w polskie ręce. Grupa PGE odkupiła je od francuskiego koncernu EDF za 4,27 mld zł. To o blisko ćwierć miliarda mniej, niż wcześniej zakładano, ale i tak jest to jedna z największych transakcji 

w europejskiej energetyce.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że tego typu infrastruktura powinna być kontrolowana przez państwo. – Musimy ją zabezpieczyć przed wrogim przejęciem – powiedział. Dodał, że transakcja jest bardzo poważna, da PGE dużo mocniejszą pozycję rynkową. Przychody spółek będących przedmiotem transakcji wyniosły w 2016 r. ok. 5 mld zł, a zysk EBITDA przekroczył 1 mld zł. 

– Przejęcie polskich aktywów EDF i rozpoczęcie procesu włączenia ich do Grupy PGE to dla nas historyczny moment i ogromny sukces. Zamknięcie tej strategicznej dla PGE transakcji korzystnie zmienia strukturę biznesu Grupy, umożliwiając nam znaczny wzrost w perspektywicznym segmencie działalności ciepłowniczej oraz umacniając na pozycji lidera rynku energii elektrycznej – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE. I właśnie na rozwoju ekologicznego ciepła Grupa PGE chce się teraz skoncentrować. Już 14 grudnia br. zaprezentowana zostanie Strategia Ciepłownictwa Grupy PGE, zawierająca m.in. plan rozwoju Elektrowni Rybnik. – Utrzymanie dotychczasowego, raportowanego za 2016 r. poziomu produkcji zwiększy wolumen produkowanego przez Grupę ciepła o ponad 150 proc. Dzięki połączeniu mocy zainstalowanych PGE i EDF Grupa PGE umocniła pozycję lidera w segmencie elektroenergetycznym i została największym w kraju dostawcą przyjaznego środowisku ciepła systemowego z 15-proc. udziałem w polskim rynku ciepła – podkreśla Baranowski.

Zdaniem Ryszarda Wasiłka, wiceprezesa PGE ds. operacyjnych, rynek ciepła w Polsce ma bardzo dobre perspektywy. – Rozwój ciepłownictwa sieciowego jest najlepszym pod względem ekonomicznym i środowiskowym sposobem na poprawę jakości powietrza w ok. 200 polskich miastach – podkreśla wiceprezes. – Wierzymy, że otoczenie regulacyjne będzie sprzyjało rozwojowi tego segmentu i będzie stymulowało jego dalszy wzrost. Dlatego w ostatnich miesiącach tak ciężko pracowaliśmy nad strategią rozwoju w segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej i kogeneracji na bazie przejmowanych aktywów – dodał. 

Grupa PGE pochwaliła się też bardzo dobrymi wynikami za minione trzy kwartały. Całkowity wolumen produkcji energii elektrycznej w Grupie wzrósł o 6 proc., w tym z węgla brunatnego aż o 10 proc. PGE osiągnęła wysoki zysk netto w wysokości niemal 3 mld zł, notując wzrost aż o 146 proc. rok do roku. Rosną też nakłady na inwestycje – w trzech kwartałach tego roku wyniosły 4,2 mld zł, a nowe bloki w Opolu osiągnęły już 86 proc. zaawansowania prac, natomiast nowy blok w Turowie – 40 proc.

 

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke

Powrót

© FORUM S.A