Książę skompromitował się listem o Żydach

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Świat

LONDYN Książę Karol stał się obiektem powszechnej krytyki po tym, jak dziennik „Daily Mail” opublikował jego stary list, w którym winił europejskich Żydów, którzy napłynęli do Izraela, za niepokoje na Bliskim Wschodzie. Następcę brytyjskiego tronu krytykują nie tylko środowiska żydowskie, ale także spora część brytyjskiego społeczeństwa.

List, który wywołał skandal, książę wysłał w 1986 r. do swojego przyjaciela sir Laurensa Jana van der Posta, znanego odkrywcy pochodzącego z Afryki Południowej. Stwierdza w nim, że zarówno Arabowie, jak i zamieszkujący Bliski Wschód Żydzi są ludami pochodzenia semickiego i jako tacy mogliby się bez problemu ze sobą dogadać. Jednak napływ Żydów aszkenazyjskich z Europy, głównie z Polski, który nastąpił w latach powojennych, stanął temu na przeszkodzie.

Jednak to nie sugestia, że Żydzi aszkenazyjscy spowodowali problemy z procesem pokojowym pomiędzy Palestyną i Izraelem, najbardziej oburzyła środowiska żydowskie. W innym miejscu swojego listu Karol zastanawia się bowiem, czy jakiś amerykański polityk da w końcu radę przeciwstawić się żydowskiemu lobby i wpływom. Według organizacji walczących z antysemityzmem określenie „żydowskie lobby” i sugerowanie, że ma ono zakulisowy wpływ na politykę USA, to mowa nienawiści i bezpośrednie odwołanie do takich antysemickich dzieł, jak rosyjskie „Protokoły Mędrców Syjonu”, dokument opisujący rzekome plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji, czy „Der Stürmer”, niemiecki tygodnik polityczny związany z Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotników (NSDAP).

Karol napisał swój list bezpośrednio po wizycie w Arabii Saudyjskiej, Katarze i Bahrajnie. Jego stanowisko bardzo przypomina oficjalną wizję stosunków w regionie głoszoną przez Arabów. Karol krytykuje również sojusz Izraela z USA – według listu nigdy się nie spodziewał, że Izrael – utworzony z Brytyjskiego Mandatu Palestyny – stanie się kolonią USA.

Stephen Pollard, dziennikarz londyńskiego dziennika „Jewish Chronicle”, powiedział, że „to, iż takie słowa padły z ust następcy tronu, jest niepokojące”. Campaign Against Antisemitism w oficjalnym stanowisku dodaje, że „ten list zdaje się pochwalać pogląd, iż Izrael nie jest efektem determinacji w historycznej ojczyźnie, ale rezultatem zastraszania przez potężne żydowskie lobby, które trzyma w swoich łapach amerykańskich prezydentów”. „Według nas te słowa są bez wątpienia antysemityzmem” – pisze brytyjska organizacja pozarządowa.

Ironią losu jest to, że do czasu publikacji listu książę Karol miał opinię jednego z najbardziej filosemickich polityków w Wielkiej Brytanii. Jego babka, księżniczka Alicja, została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata za pomoc Żydom w okupowanej przez Niemcy Grecji.

 

Autor: Wiktor Młynarz

Powrót

© FORUM S.A