Putin knebluje zagraniczne media

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Świat

ROSJA Agentura Kremla podjudza nastroje w Europie i USA

Rosyjska Duma Państwowa ma głosować dziś nad nowelizacją ustawy medialnej, zakładającą m.in. uznanie przedstawicieli zagranicznych mediów za niepożądanych i cofnięcie im akredytacji na pracę w Rosji. Jednocześnie najbardziej znana międzynarodowa tuba propagandowa Kremla – telewizja Russia Today zarejestrowała się w USA jako „zagraniczny agent”.

Kontrowersyjna ustawa jest już po pierwszym czytaniu w izbie niższej rosyjskiego parlamentu. – Niezbędne poprawki wprowadzimy przed drugim czytaniem ustawy, które planowane jest na środę. Tego dnia odbędzie się prawdopodobnie także trzecie, czyli ostatnie czytanie ustawy – poinformował wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj.

Na mocy znowelizowanych przepisów prezydent, rząd lub zlecony przez niego organ (sąd lub prokuratura) będzie mógł uznać zagraniczne media za przedstawicieli obcej agentury, zagrażającej bezpieczeństwu Rosji. W następstwie takiej decyzji zostanie cofnięta akredytacja przedstawicieli danej redakcji i w konsekwencji zostaną oni wydaleni z Rosji. Nowe przepisy uderzą zwłaszcza w znane międzynarodowe koncerny medialne działające w Rosji, m.in. rozgłośnie Deutsche Welle (Niemcy), Voice of America (USA) czy BBC (Wielka Brytania).

Warto przypomnieć, że od 2012 r. obowiązuje w Rosji bliźniacza ustawa odnosząca się do organizacji pozarządowych z zagranicznym kapitałem. Dzięki niej Kreml może w dowolny sposób uznawać m.in. organizacje charytatywne czy ośrodki analityczne za „agenturalne zagrożenie” i nakładać na nie kary finansowe czy zdecydować o cofnięciu pozwolenia na działalność.

Jednocześnie najbardziej znana międzynarodowa tuba propagandowa Kremla, telewizja Russia Today (RT), zarejestrowała się w poniedziałek w USA jako „zagraniczny agent”. Jest to pokłosie żądania, jakie wystosował do kierownictwa telewizji Departament Sprawiedliwości USA, którego zdaniem RT prowadzi działalność znacznie wykraczającą poza struktury dziennikarskie. Gdyby redakcja nie spełniła żądań Departamentu, wówczas jej kierownictwo zostałoby aresztowane i oskarżone o szpiegostwo.

Przed działaniem agentury Kremla ostrzegają również władze Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Zdaniem rządu w Madrycie Rosja rękami hakerów podjudza kryzys polityczny wokół Katalonii, prowadząc w sieci akcję dezinformacyjną i manipulacyjną. Z kolei brytyjska premier Theresa May oskarżyła w poniedziałek Rosję o mieszanie się w wybory na Wyspach i cyberprzestępczość. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła jednak, że Londyn jest przygotowany na odparcie wrogich działań prokremlowskiej agentury.

Autor: Konrad Wysocki

Powrót

© FORUM S.A