​Śmierć przyjaciół Polski nie była wypadkiem

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Świat

KIJÓW Śledczy prowadzący postępowanie ws. śmierci ukraińskich politologów wracających z konferencji w Polsce podejrzewają, że wypadek, w którym zginęli, mógł być efektem umyślnych działań.

Jak informowała „Codzienna”, pięć osób zginęło 6 września br. nad ranem w wypadku samochodowym w obwodzie rowieńskim. Wszyscy wracali z Warszawy, gdzie wzięli udział w konferencji poświęconej współpracy państw Międzymorza w warunkach wojny hybrydowej.

Tragicznie zmarli to politolodzy dr Ołeksandr Masłak, Ołeksij Kurinnyj i Ołeksandr Nikanorow oraz dziennikarz Wołodymyr Karagiaur i działacz społeczny Serhij Popow. Do zdarzenia doszło na trasie Jagodin–Kowel–Kijów w obwodzie rówieńskim na Ukrainie. Jak wówczas podawały ukraińskie media, powołując się na zeznania świadków, samochód, którym jechali uczestnicy konferencji, miał niespodziewanie zjechać na przeciwległy pas i zderzyć się z nadjeżdżającą ciężarówką.

Jednak po miesiącach szczegółowe postępowanie wykazało, że nie był to zwykły wypadek. W trakcie śledztwa ustalono, że 6 września to kierowca ciężarówki DAF umyślnie doprowadził do zderzenia z samochodem Opel Omega, w którym jechali politolodzy, działając z zamiarem pozbawienia ich życia.

Śledczy ustalili również, że w przestępstwie oprócz kierowcy ciężarówki mogła brać udział jeszcze jedna osoba dysponująca telefonem komórkowym zarejestrowanym w sieci Kijewstar. Śledczy zwrócili się do sądu o dostęp do informacji dotyczących połączeń wykonywanych z tego numeru. Według ukraińskich mediów prowadząca postępowanie kijowska prokuratura bierze pod uwagę umyślne zabójstwo jako jedną z wersji zdarzenia.

Śmierć ukraińskich działaczy odbiła się szerokim echem w ukraińskich mediach i na portalach społecznościowych. Wskazywano na ich zaangażowanie w działania na rzecz reform w kraju i przeciwdziałania rosyjskiej agresji w Donbasie. „Tak tracimy najlepszych ludzi” – napisał wówczas jeden z pracowników ukraińskiego ministerstwa rozwoju Iwan Łukerja.

7 września o zdarzeniu informowały także rosyjskie media. Dziennik „Moskowskij Komsomolec” pisał o śmierci ukraińskich politologów i dziennikarzy, „którzy wracali z antyrosyjskiej konferencji”.

Wypadek nielubianych w Rosji ukraińskich działaczy przywodzi na myśl śmierć twórcy i dyrektora warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marka Karpa, którego samochód w 2004 r. został staranowany przez tira na białoruskich numerach.Autor: Wespazjan Wielohorski

Powrót

© FORUM S.A