Jak KRS chwaliła… członkinię KRS-u

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Polska

NOMINACJA Awans sędzi z Rzeszowa – dzisiaj odbierze akt powołania

Ewa Preneta-Ambicka odbierze dzisiaj akt powołania na sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Prezydent Andrzej Duda podpisał dokument, bo otrzymał m.in. pozytywną opinię z Krajowej Rady Sądownictwa. Preneta-Ambicka od kilku lat jest członkiem... KRS-u.

Problem pojawił się w ubiegłym roku, gdy w stan spoczynku przeszło czterech sędziów Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, którzy orzekali w wydziale cywilnym, karnym oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. – Bo u nas orzeka 16 sędziów, czyli odeszła jedna czwarta – przyznaje sędzia Stanisław Sielski, rzecznik rzeszowskiego sądu. Na trzy etaty zgłosiła się grupa sędziów, którzy liczyli na awans. Na ostatni (w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych) aspirowała tylko jedna osoba. – To nie jest niczym nadzwyczajnym – zapewnia sędzia Sielski. Inny rozmówca „Codziennej” twierdzi, że potencjalni chętni byli, ale ostatecznie nie złożyli aplikacji.

Akty powołań podpisuje prezydent, ale najpierw opinię o kandydatach musi wydać Krajowa Rada Sądownictwa. I taką uchwałę przyjęto w marcu tego roku. Zaproponowano cztery osoby, wśród nich Ewę Prenetę-Ambicką. Ocena była wręcz wzorowa. „Spełnia wszelkie wymagania i jest bardzo dobrym kandydatem do powołania na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego” – podkreślono w uchwale KRS-u. Pojawił się jednak zgrzyt, na który zwrócili nam uwagę prawnicy. Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię dotyczącą sędzi będącej od dwóch kadencji członkiem właśnie KRS-u. 

– Dotychczas panowała nieformalna zasada, że w trakcie kadencji członkowie KRS-u nie aspirują do nowych stanowisk, aby nie wzbudzać wątpliwości – mówi jeden z rozmówców.

Prezydent Andrzej Duda przez ponad pół roku nie podpisał aktu powołania dla zaproponowanych sędziów. Sądzono już nawet, że zostaną odrzuceni. Tymczasem w ubiegłym tygodniu zapadła pozytywna decyzja wobec dwójki sędziów. Jedna z nich to właśnie Ewa Preneta-Ambicka, która dzisiaj odbierze akt powołania.

Z biogramu prawniczki wynika, że zrobiła błyskawiczną karierę. W połowie 1994 r. została sędzią, a już w marcu 1995 r. wiceprezesem Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Po czterech latach otrzymała awans do sądu okręgowego, później została jego wiceprezesem i prezesem. Obecnie kieruje wydziałem pracy i ubezpieczeń społecznych, ma delegację do sądu apelacyjnego, jest członkiem KRS-u. Próbowaliśmy w poniedziałek porozmawiać z sędzią, ale była już w delegacji w Warszawie. Za pośrednictwem pracownicy sekretariatu przekazała, że na rozmowę telefoniczną się nie zgadza.

Autor: Grzegorz Broński

Powrót

© FORUM S.A