Żółta kartka dla dwóch ministrów

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Polska

POLITYKA Dwulecie rządu PiS-u 

Premier Beata Szydło i prezes PiS-u Jarosław Kaczyński podsumowali dwulecie rządu. Wiele przychylnych słów padło pod adresem Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju. Jarosław Kaczyński jest jednak niezadowolony z pracy Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, i Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu spraw zagranicznych.  

Od miesięcy mnożą się spekulacje na temat rekonstrukcji rządu. Ta jednak – według zapowiedzi prominentnych polityków partii – dokona się w grudniu br. O ewentualnych zmianach mówił między wierszami Jarosław Kaczyński, prezes PiS-u, na antenie TVP Info. –  Na przykład ceny autostrad nie spadły w sposób znaczący, a powinny spaść. Mamy do czynienia z różnego rodzaju pytaniami w całej sferze infrastruktury. Sądzę, że zmiany w polityce zagranicznej mogłyby pójść dalej. Mam na myśli przebudowę aparatu dyplomatycznego – stwierdził Kaczyński.

Według Norberta Maliszewskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w ten sposób prezes PiS-u pokazał żółtą kartkę Andrzejowi Adamczykowi, ministrowi infrastruktury, oraz Witoldowi Waszczykowskiemu, ministrowi spraw zagranicznych. – Zmiany w obu tych resortach są bardzo prawdopodobne, ale nie muszą one oznaczać, że dany minister nie sprawdził się na obejmowanym stanowisku. Może chodzić o wprowadzenie dodatkowej energii do spełniania obietnic wyborczych – mówi Maliszewski w rozmowie z „Codzienną”. 

Wcześniej rekonstrukcję zapowiadano na dwulecie rządu. Konferencja prasowa zorganizowana z tej okazji z udziałem premier Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego dotyczyła jednak tylko podsumowania pracy rządu. – Sukcesem jest niewątpliwie program Rodzina 500+, ale jesteśmy nastawieni również na podnoszenie płac czy spadek bezrobocia. Przed nami też kolejny program do zrealizowania – Mieszkanie+ – zadeklarował prezes ­PiS-u. – Zmiany wymagają więcej niż jednej kadencji i dlatego nasza polityka jest nastawiona na to, by rządy PiS-u trwały dłużej – dodał Kaczyński. 

A co, według Beaty Szydło, udało się rządowi zrealizować? – Należy pochwalić się m.in. polityką gospodarczą. Sukcesem jest Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – przekonywała. Premier odniosła się również do reformy sądownictwa, która ma być procedowana podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Przypomnijmy, że chodzi o ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. – Liczę na to, i wierzę w to głęboko, że my ten proces dokończymy. Ale nie ma sensu reforma sądownictwa, jeżeli ona nie będzie dogłębna i nie da Polakom poczucia, że sądy zostały im przywrócone – przyznała premier.

Autor: Klaudia Dadura

Powrót

© FORUM S.A