Przez cukrzycę do serca

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ PolskaZDROWIE Cukrzyca sama w sobie nie boli, dlatego wciąż często rozpoznawana jest dopiero przy okazji innych schorzeń, do których prowadzi. A tych jest wiele. Cukrzyca stanowi m.in. jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, a te zabijają częściej niż rak.

Niewydolność serca to choroba śmiertelna, która w Polsce jest przyczyną blisko 50 proc. zgonów. Dla porównania, nowotwory to „zaledwie” 26 proc. Tymczasem to właśnie cukrzyca – niegroźna w nazwie, ale bardzo niebezpieczna – prowadzi do chorób serca, nerek, wzroku. 

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy pod hasłem „Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?”. W Polsce choruje 2,73 mln osób, 56 proc. kobiet, 44 proc. mężczyzn. Różnica ta jednak, jak wskazują eksperci, wynika z dłuższej średniej długości życia kobiet. Mimo to specyfika objawów i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama. – Szacuje się, że w wypadku kobiet cukrzyca zwiększa 3–5-krotnie ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego. Sporym problemem jest nieco inny obraz kliniczny przebiegu choroby niedokrwiennej u kobiet. Odmienne niż u mężczyzn objawy powodują niedoszacowanie ryzyka i później wdrożone zalecenia profilaktyczne i samo leczenie – zwróciła uwagę prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas konferencji poprzedzającej wczorajsze obchody. 

Chociaż przebieg choroby i możliwe powikłania są odmienne u kobiet i mężczyzn, zasady profilaktyki pozostają takie same. To przede wszystkim aktywność fizyczna, odpowiednio zbilansowana dieta, regularna kontrola poziomu cukru we krwi. Co ciekawe, nawet jedna czwarta Polaków z cukrzycą nie wie, że choruje.

(dł)

Autor: dł

Powrót

© FORUM S.A