Ukarać fałszerzy smoleńskich

numer 1877 - 15.11.2017 ▶ Temat Dnia

Telewizja Republika publikuje kolejne fragmenty zapisów z posiedzeń Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której przewodniczył Jerzy Miller. Wynika z nich, że członkowie komisji, którzy mieli wyjaśnić przebieg katastrofy smoleńskiej, dostosowywali kształt swojego dokumentu do wersji rosyjskiej i ignorowali własne dowody. – To fałszerstwo trzeba ukarać – mówi nam Andrzej Melak. 

Telewizja Republika dotarła do zapisów dźwiękowych posiedzenia KBWL LP z dnia 13 maja 2011 r. Odbyło się ono już po opublikowaniu przez Rosję raportu Tatiany Anodiny. Wtedy, w styczniu 2011 r., premier Donald Tusk, który wielokrotnie powtarzał, że to właśnie on bierze na siebie kwestię wyjaśniania katastrofy smoleńskiej, mówił: „Dobre relacje należy budować na prawdzie. Kto stchórzy przed prawdą, ten może zaprzepaścić wielki wysiłek Polaków i Rosjan”. Podczas tej samej konferencji dodał, że Polacy zbadają „jeszcze głębiej, jeszcze trafniej te przyczyny, uchybienia, zaniechania, które miały miejsce po polskiej stronie”.

Do jego słów dostosowali się przedstawiciele komisji Jerzego Millera i Macieja Laska, którzy mimo że nie mieli jednoznacznych dowodów, postanowili umieścić informację o obecności generała Andrzeja Błasika w kokpicie Tu-154M. „Więc jest sytuacja jak, o ile dowódca w ogóle nie został zidentyfikowany, jest i występuje jako głos, który nie wiadomo do kogo należy, o tyle wypowiedzi Dyrektora Protokołu zostały zidentyfikowane jako jedna osoba, są oznaczone X, czyli to jest na pewno ta sama osoba, ale niezidentyfikowana, znaczy nie wiadomo, kto to jest. Natomiast w przypadku wypowiedzi, które przypuszczalnie wygłasza dowódca, to nie jest w ekspertyzie CLK powiedziane, czy to jest na pewno jedna osoba, czy to nie jest np. dalszy ciąg wypowiedzi kogoś z załogi, także jest jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja” – czytamy w opublikowanych fragmentach. 

Jednym ze źródeł, na podstawie których oskarżany jest generał Błasik, jest… rosyjski raport. „Jeżeli chodzi o gen. Błasika śp., no to mamy, nie opierając się absolutnie na raporcie ­MAK-u, w materiałach, które tam zostały zebrane, naszym tłumaczem jest człowiek, który rozpoznał głos generała Błasika i to też jest element, który nas upewnia w tej fazie, nie?” – czytamy we fragmentach opublikowanych przez telewizję Republika. 

Rodziny ofiar są zbulwersowane postępowaniem członków KBWL LP. – Komisja zachowała się jak fałszerze, którzy próbowali za wszelką cenę dostosować polski raport do raportu Tatiany Anodiny i zdania strony rosyjskiej. Tym samym Polska wybielała Rosjan i chroniła przeprowadzających remont Tu-154M, kontrolerów lotów, a także tych odpowiadających za stan lotniska – mówi nam Andrzej Melak, poseł ­PiS-u i brat śp. Stefana Melaka, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego. Poseł nie ma wątpliwości, że członkowie komisji powinni zostać ukarani. – To było działanie na szkodę państwa i członkowie komisji powinni zostać ukarani. Powinni stać się przykładem dla przyszłych pokoleń, co czeka za szkodzenie państwu – mówi nam poseł Melak.

Podobnego zdania jest Janusz Walentynowicz, syn legendy Solidarności Anny Walentynowicz. – To jest zupełnie niepodlegające dyskusji, że ludzie tworzący państwowy dokument dopuścili się fałszerstwa, konfabulacji, jakichś teorii, które sami sobie wymyślili. To woła o pomstę do nieba. Ci ludzie powinni trafić na długie lata do więzienia, a po wyjściu nie powinni zajmować żadnych publicznych stanowisk. Powinni zniknąć z życia publicznego – mówił portalowi Niezależna.pl Janusz Walentynowicz.

Maciej Lasek i Jerzy Miller byli wczoraj dla nas nieuchwytni.w

Autor: Jacek Liziniewicz

Powrót

© FORUM S.A